Novoročné predsavzatie: Robiť chyby rýchlejšie!

Novoročné predsavzatie: Robiť chyby rýchlejšie!

Novoročné predsavzatia majú svoje nerozlučné dvojča – novoročnú prokrastináciu pri ich plnení. Začiatkom roka si dáme pekné, užitočné a potrebné novoročné predsavzatie niečo vo svojom živote zmeniť – a nikdy ho nedotiahneme do konca.

Prečo sa nám nedarí plniť svoje novoročné predsavzatia? Jednou z príčin je naše obmedzujúce presvedčenie (predsudok, mýtus), že úlohy, ktoré plníme, by mali byť pohodlné a jednoduché.

 

Áno, bolo by to pekné, keby sme v každej zložitej situácii v našom živote presne vedeli, čo máme robiť a keby tie zmeny prebehli pohodlne a bez omylov. Lenže takto to nefunguje.
 

predsavzatia1

.

Faktom je, že všetko, čo má v našom živote hodnotu získavame tak, že prekonávame ťažkosti. Ešte aj takú obyčajnú vec, ako je chodenie po zemi sa musí každý z nás ako dieťa naučiť.

 
Ak by sa dieťa po prvom páde zastavilo a už to neskúšalo, tak by sa nikdy nenaučilo chodiť. Lenže väčšina detí sa po prvom páde nezastaví a skúša to znova a znova. A znova a znova padá, až kým sa nenaučí poriadne chodiť. A každý ďalší pád ho približuje k dosiahnutiu cieľa: vedieť chodiť.

Od normálneho chodenia dieťa delí určitý konečný počet pádov. Čím skôr dosiahne ten konečný počet pádov, tým skôr začne normálne chodiť.

Aj od zmeny v živote, ktorú sme si predsavzali, nás delí obmedzený a konečný počet neúspešných pokusov, chýb. A čím rýchlejšie tie chyby urobíme, tým skôr sa naučíme, ako tú vec robiť úspešne.

Preto sa mi páči heslo spoluzakladateľa spoločnosti Intel Andyho Growa: Robte chyby rýchlejšie!

Preložené do zrozumiteľnej reči to znamená: čím skôr na ceste k zmene absolvujeme všetky pády (chyby), ktoré nás delia od cieľa, tým skôr do toho cieľa prídeme.

 
Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje úspešnosť našich predsavzatí je spôsob stanovenia cieľov. Štúdia z r. 2007 ukázala, že ľudia, ktorí mali dobre stanovené ciele (cestovnú mapu k cieľu) boli o 22% úspešnejší pri dosahovaní svojich predsavzatí, ako tí bez plánu.

 
Ďalšia možnosť, ako zvýšiť úspešnosť splnenia svojich predsavzatí je využiť odbornú pomoc z vonku.
Prečítajte si viac o mojich konzultáciách tu >>>

 
 

Alexander Birčák

Prajem Vám úspešný deň.
S pozdravom,

 
RNDr. Alexander Birčák
Manažérsky kouč a školiteľ.

Albisa s.r.o.
 

Zanechaj komentár