Šéf povedal: Som psychopat, kľudne vypustím psy.

Toto mi povedal minulý týždeň Kamil, účastník môjho školenia o Leadershipe. Zaujalo ma, že to o sebe tak na tvrdo hovorí. Opýtal som sa ho, čo to znamená, že „kľudne vypustí na ľudí psy“?

Odpovedal mi, že je asertívny a keď to s ľuďmi nejde po dobrom, tak kľudne použije silu a vyrieši veci po zlom.

Kamil chodí na moje školenia už asi 6 rokov a často rozoberáme jeho situácie z práce. Z toho, čo som ho počul rozprávať si vôbec nemyslím, že je psychopat. Tým skôr, keď mi porozprával, čo sa u nich v spoločnosti odohralo minulý rok.

 

pes

.

Pred rokom ich materská spoločnosť spustila reorganizáciou. V novembri sa dozvedel, že bude musieť prepustiť polovicu ľudí. Z materskej spoločnosti mu tiež dali inštrukciu, aby tým ľuďom do marca budúceho roku nič nehovoril, pretože výpovede dostanú až v marci.

Kamil ale zariskoval, ešte v novembri si so svojimi ľuďmi sadol a povedal im, že sa chystá reorganizácia. A že sa bude asi prepúšťať. Nie je to ešte celkom isté, koľko ľudí bude musieť odísť, on za nich bude bojovať, ale nech si pripravia aj „plán B“.

Nakoniec si vybojoval, že nemusel prepustiť celú polovicu ľudí a keď v marci prišlo prepúšťanie, jeho ľudia, ktorí dostali výpoveď to znášali celkom dobre. A aj tí, ktorí odchádzali podávali výkon až do samého konca.

Šéf susedného oddelenia dodržal inštrukciu z materskej spoločnosti a svojim ľuďom nepovedal nič. Keď sa jeho podriadení dozvedeli, že dostali výpoveď, tak to niektorí znášali veľmi ťažko. Niektorí mali hypotéky, pôžičky a zrazu prišli o živobytie. Bolo to pre nich ako blesk z jasného neba.

Po tej šokujúcej správe sa na susednom oddelení zdvihla vlna odchodov aj tých, ktorí výpoveď nedostali a nakoniec mal ich šéf problém zaistiť normálny chod oddelenia.

Kamilovi sa vyplatilo zariskovať a zainvestovať do svojich ľudí. A súčasne to odhalilo jeho ľudskú stránku – riskoval, aby umožnil svojim ľuďom pripraviť sa na prepúšťanie a oni sa mu odvďačili kvalitnou prácou až do konca pracovného pomeru. A hlavne sa mu podarilo udržať si veľmi kvalitného človeka, ktorý medzitým dostal veľmi lákavú ponuku z inej spoločnosti.
 

Prečo teda Kamil o sebe hovorí, že je psychopat a kľudne vypustí na ľudí psy? Ja osobne si myslím, že to je jeho spôsob, ako si pripravuje ľudí na to, že dokáže robiť nepopulárne rozhodnutia. A keď jeho ľudia nakoniec zistia, že žiaden psychopat nie je, pretože s nimi jedná korektne a ohľaduplne, tak to náležite ocenia.

Niektorí šéfovia ale majú problém robiť nepopulárne kroky, „vypustiť na ľudí psy“. Majú problém asertívne riešiť pracovné úlohy. To je preto, lebo sú citliví a ohľaduplní a ubližovať iným ľuďom im robí problémy.

Práve pre takých manažérov som pripravil školenie „Asertivita pre citlivých ľudí >>>“, ktoré sa koná online už budúci utorok.

Ak sa chcete naučiť, ako používať pri jednaní s inými ľuďmi tvrdosť kontrolovaným a etickým spôsobom, prihláste sa na to školenie tu >>>
 

Alexander Birčák

Prajem Vám úspešný deň.
S pozdravom,

RNDr. Alexander Birčák
Manažérsky kouč a školiteľ.
 

.PS: Ešte zajtra, v utorok 17.11. do polnoci platí na toto školenie 30% zľava. Ak vás to školenie zaujíma, prihláste sa tu >>>

Zanechaj komentár