Zázračná otázka a Skype

Už dosť dávno som pri mojej poradenskej praxi objavil zázračnú otázku. Je to otázka, s použitím ktorej sa dá vyriešiť akýkoľvek problém. Pravda, na to, aby sme vyriešili skutočne akýkoľvek problém, potrebujeme niečo vedieť o riešení problémov. Ale o tom niekde inde. Zázračná otázka znie: „Čo mám urobiť, aby sa to zmenilo?“ (Ten problém, podľa môjho priania). Túto otázku je treba klásť dovtedy, kým nedostaneme uspokojivú odpoveď. Uvediem príklad s vyhrotenými emóciami a Skypeom.

Niekedy sa stáva, že nám pri stiahnutí novej verzie programu do počítača prestane fungovať nejaká funkcia, ktorá v starej verzii fungovala. To sa stalo aj mne so Skypeom. Predtým som tam mal funkciu, ktorá mi po navedení kurzora na osobu v adresári ukázala, kedy bol dotyčný naposledy pripojený na Skype. Po aktualizácii Skypeu mi táto funkcia prestala fungovať. Tak som napísal na zákaznícku podporu, čo sa stalo a čo mám urobiť, aby mi to znovu začalo ukazovať deň posledného pripojenia danej osoby na Skype.

Pracovníčka zo Skypeu mi odpísala, že po navedení kurzora na osobu v kontaktoch mi to ukáže čas, kedy bola tá osoba naposledy pripojená na Skype.

Odpovedal som jej, že to je mi jasné, že mi to tak doteraz fungovalo, ale po aktualizácii programu to fungovať prestalo. „Čo mám urobiť, aby mi to začalo znovu fungovať?“

Pracovníčka Skypeu mi odpovedala, že na to, aby mi to ukázalo čas poslednej prítomnosti dotyčného na Skype sa ten dotyčný musí pripojiť na Skype v čase, keď som tam pripojený aj ja.

To bola už druhá odpoveď, na ktorú som sa vôbec nepýtal. Krv mi začala vrieť v žilách a keby sa dala poslať emailom bomba, asi by som im jednu pribalil do prílohy. Vravím si – kľud, zázračná otázka.

Tretí pokus, začal som úplne od Adama. „Čo mám urobiť, ak chcem zistiť, kedy bol naposledy pripojený na Skype určitý človek z môjho adresára?“

Pracovníčka Skypeu: „Stačí naviesť kurzor na meno osoby vo vašom adresári.“

To už ma nemohlo rozhádzať. To už som bol zvedavý, či tá zázračná otázka skutočne funguje.

Štvrtý pokus: „Naviedol som kurzor na osobu v mojom adresári a nič sa mi nezobrazilo. Čo mám urobiť, aby sa mi zobrazilo, kedy bol dotyčný naposledy pripojený na Skype?“

Pracovníčka Skypeu: „Nestačí kurzor naviesť kamkoľvek na meno osoby v adresári, musíte ho naviesť na tú zelenú ikonku v ľavom rohu riadku.“

Posunul som kurzor na riadku o centimeter doľava a skutočne sa mi zobrazili požadované údaje. V starej verzii to fungovalo na celej ploche riadku.

Aký povznášajúci je pocit víťazstva! Zázračná otázka skutočne funguje! Len ju treba klásť až do víťazného konca.

Zanechaj komentár