Ako som sa vyrovnala so smrťou manžela

Ako som sa vyrovnala so smrťou manžela

Keď mi pred 10 rokmi náhle zomrel manžel, môj svet sa zosypal ako domček z kariet, pretože odišiel najdôležitejší človek môjho života. Zostali mi síce dve dospelé dcéry, ale ony mali už svoje rodiny a žili si svojim životom.
 
Utápala som sa v žiali a smútku. Stále som si kládla otázku, prečo sa to stalo práve mne. Hnevala som na manžela, že on si pokojne zomrie a mňa tu len tak nechá. Chvíľu som uvažovala, že by bolo najlepšie odísť za ním.

Mladšia dcéra za otcom tiež veľmi žialila. Povedala som si, že keby som zomrela i ja, tak by ju to úplne položilo a možno by zomrela i ona. Mala dve malé deti a rozhodne mala pre koho žiť.

Mojou hlavnou životnou náplňou sa na niekoľko rokov stala pomoc dcére s deťmi. Navštevovala som aj kouča, s ktorým som sa veľa rozprávala o živote, o minulosti, súčasnosti i budúcnosti.

Z najhoršieho som sa síce dostala, ale niečo mi v živote predsa len chýbalo – spoločnosť človeka v mojom veku. So starými kamarátkami ma rozhovory veľmi nebavili, pretože ony väčšinou riešili svoje zdravotné problémy a to ma počúvať dlho nebavilo. A hlavne rozhovory s nimi boli veľmi ubíjajúce – žiadna radostná perspektíva, iba čakanie na trpký koniec.

No a nájsť muža v mojom veku tiež nie je jednoduché, tým skôr, že som si po svojom boku vôbec nevedela predstaviť iného chlapa.
 

Na kurz „Aktivizácia podvedomia pre osobný rozvoj >>>“ som išla hlavne zo zvedavosti, či to bude fungovať aj mne. Bola som zvedavá, či ma tam niečo osloví.

Na kurze sme všetci účastníci pod vedením psychológa a hypnoterapeuta Dr. Zíku často vstupovali do zmeneného stavu vedomia – tranzu. Bola som prekvapená, ako ľahko sa mi do tranzu vstupovalo a ako ma to dokázalo zbaviť napätia, ako som načerpala sily a ako sa mi zlepšila nálada.

Najsilnejšie na mňa zapôsobila technika, keď sme boli v tranze a Dr. Zíka nám hovoril, že vidíme na stole dva hrnčeky. Predstavila som si dva konkrétne modré hrnčeky, ktoré sme si s manželom kúpili ešte na začiatku nášho manželstva. Dr. Zíka nám povedal, že sa máme v duchu pozrieť nabok a keď som sa v duchu pozrela na stôl znova, hrnčeky tam už neboli.

Pohľad na stôl, na ktorom už neboli tie dva hrnčeky som mala dlho v mysli. Bol to pre mňa taký symbol toho, že veľmi pekná a veľmi dlhá kapitola môjho života s mojim manželom skončila. Bolo to výnimočné, bolo to veľmi pekné, ale je to už minulosť a treba ísť ďalej. Zažila som pocit veľkej úľavy a oslobodenia.
 

Dnes som veľmi rada, že som sa toho školenia zúčastnila. Otvorilo mi to nový pohľad na svet a pomohlo mi to vyrovnať sa s minulosťou. Teraz som otvorenejšia pri komunikácii s vonkajším svetom a začínam vidieť možnosti, ktoré som predtým nevidela. Dokonca si už viem predstaviť po mojom boku aj inú spriaznenú dušu, ako bol môj manžel.

Vstúpiť do tranzu som chcela s tým, že chcem, aby sa môj život zmenil k lepšiemu. Bola mi ukázaná cesta, ako sa človek môže zmeniť, ako si môže sám pomôcť. Dôležité je vedieť sa na chvíľu utíšiť, byť chvíľu sama so sebou a počúvať chvíľu sama seba, aby som prišla na to, čo vlastne v živote chcem. Dnes viem, že keď položím otázku, odpoveď príde, len ju treba počúvať.

Vstup do tranzu spustil vo mne zmeny, ktoré som vo svojom živote dlho chcela, ale nedarilo sa mi ich uskutočniť. Vďaka nemu som sa na svoju minulosť pozrela z iného uhla a začala som nový život. Dnes mám nielen chuť na zmenu svojho života, ale tú zmenu aj robím, aj sa mi to darí. Mám z toho dobrý pocit, skutočne to zaktivizovalo môj vnútorný potenciál.
Pavlína.

Tento email som dostal od účastníčky 3 mesiace po školení.

 

Ak aj Vy prechádzate podobným ťažkým obdobím svojho života, práca s podvedomím Vám môže uľahčiť hľadanie novej životnej rovnováhy.

Mojim poradenstvom, koučovaním a emočným odblokovaním pomáham ľuďom prekonávať ťažké životné situácie. Prečítajte si o tom viac tu >>> alebo sa objednajte na 15 min. konzultáciu zdarma. Mob: 0904 864 912.

 

Alexander BirčákPrajem Vám úspešný deň.
 

RNDr. Alexander Birčák
Kouč a školiteľ.
 
Albisa s.r.o.
Mob: +421 904 864 912
 

4 komentáre

 1. Lucia Malikova 24. júla 2015 at 17:17

  dobry den tiez mi pred 8mesiaco zomrel manzel. mal iba 35 rokov na rakovinu hrubehov creva nahle a po dvoch tyzdnoch co mu to zistili zomrel .To bola taka velka rana od zivota a este stale aj je odtali mi 2 deticky 2 dcerka a 6 chlapcek ja mam iba 28 rokov a uz som vdova. Je to strasne tazke lebo teraz ten zivot co zijem je iny ako pted tym chyba mi manzel chyba mi to nase ta laska tesenie sa z deti. Neviem teraz ako nastartovat svoj zivot

  • albisa 3. augusta 2015 at 11:59

   Dobrý deň. Strata životného partnera patrí medzi najviac stresujúce životné situácie. Zo začiatku sa možno budete vedieť sústrediť iba na svoje fyzické prežitie a starostlivosť o deti. Život ale pôjde ďalej a po čase si uvedomíte, že aj Vy idete ďalej, napriek všetkému dobrému a zlému, čo Vás v živote postretlo.
   Ako aj u iných ťažkých životných situácií, aj so stratou manžela je treba sa vyrovnať. Inak povedané, naučiť sa žiť bez neho tak, aby Vás spomienka na neho neubíjala, ale naopak povzbudzovala a podporovala. Aby ste boli schopná začať žiť normálny život a časom si nájsť nového partnera. Aj keď to možno teraz znie ešte nepredstaviteľne.
   Pri vyrovnávaní sa s ťažkými situáciami môže byť veľmi užitočná pomoc rôznych pomáhajúcich odborníkov. Napríklad pomoc psychológa (tá je obvykle hradená zdravotnou poisťovňou), kouča na životné situácie, alebo niekoho iného, za ktorú sa ale platí.
   Preto Vám odporúčam, aby ste so svojim smútkom neostávali sama. Duchovná podpora príbuzných a známych je dobrá vec, ale niekedy nepomáha vyrovnávaniu sa s ťažkou situáciou. Vyhľadajte preto aj pomoc odborníka. To, že ste našli toho správneho odborníka poznáte podľa toho, že Vás stretnutia s ním posunú vpred a že Vám pomôžu sa so stratou vyrovnať. Ak Vás tie stretnutia nebudú posúvať vpred, je dobré skúsiť niekoho iného.
   Alexander Birčák

 2. Kamila 10. marca 2017 at 19:06

  Mam 50 rokov a pred 6-timi tyzdnami moj manzel nahle zomrel, po prichode domov sme s dcerou zistili, ze manzel tazko dycha, ihned sme zavolali zachranku, ozivovali ho siesti zachranari asi hodinu, potom dalsie dve hodiny v nemocnici, po com nam oznamili, ze manzela sa nepodarilo zachranit, prezili sme sok. Mam 16-rocnu dceru a 26-rocneho syna, ktory byva samostatne. Nie,nie som sama navstevuje ma priatelka, pomahaju mi kamarati, mam velmi dobru priatelku psychiatricku,ktora sa mi tiez venuje. To, aku beznadej prezivam, snad ani nemusim pisat. Prezili sme spolu takmer 30 rokov, Denno-denne spolocne prechadzky, nakupy, vylety, sledovania televizie su prec. Nezmierenie sa s aktualnou situaciou je pochopitelne, boli sme prepojeni v jedno telo. Nie sme, ani neboli sme veriaci. To ticho doma je strasne, s manzelom sme hodiny rozpravali, planovali a prislo prazdno. Rodinu prakticky nemam, pretoze mama mi zomrela vo veku 6-tich rokov a otec si zalozil novu rodinu. So sestrou, ktora byva v Cechach, si telefonujeme velmi casto,mame psika, papagaja, syn bol doma cely mesiac, teraz bude dochadzat kazde dva tyzdne, ale ta prazdnota, zufalost, tie neprespane noci aj napriek antidepresivam a hypnotikam su strasne, kazdy vravi, ze cas je najlepsi lekar, ale mam obavy, ze tak krasny a tak naviazany vztah uz nic nevylieci.

  • albisa 14. marca 2017 at 12:56

   Dobrý deň, pani Kamila.
   Strata životného partnera patrí medzi najviac stresujúce situácie, ktoré človek môže zažiť. Preto je prirodzené, že teraz zažívate strašné chvíle. A z počiatku s tým nebudete schopná nič robiť. To je obdobie najväčšieho smútku, ktoré je treba prekonať.
   Po určitej dobe zistíte, že to najhoršie už pominulo. Bude to síce ešte veľmi boľavé, ale naučíte sa s tým žiť. Začnete si hľadať nové činnosti, nové cestičky životom. Človek je veľmi prispôsobivý a časom sa prispôsobí každej zmenenej situácii.
   Je dobré, že využívate aj služby psychiatričky. Odporúčal by som navštíviť aj psychologičku (psychológa), ktorí pomáhajú ľuďom nie utišujúcimi liekmi, ale aj slovom, rozhovorom.
   Ak budete mať pocit, že vás veľmi dlho trápia bolestné spomienky, alebo iné silné emócie, potom by ste mohli využiť aj emočné odblokovanie https://www.albisa.sk/emocne-odblokovanie/
   Alexander Birčák

Nie je možné pridávať komentáre