Najjednoduchší spôsob, ako sa stať skvelým rečníkom, je mávnuť čarovným prútikom. Žiaľ, tento spôsob funguje iba v rozprávkach. Ak Vám niekto napriek tomu ponúka “okamžité zlepšenie vašich rečníckych zručností”, s veľkou pravdepodobnosťou budete sklamaní.
 
Druhý spôsob, ako sa z ľudí stávajú skvelí rečníci je taký, že sa s rečníckym talentom už narodia. Malcolm Gladwell v knihe “Výnimoční” popisuje, ako sa dostali na špičku v svojom obore ľudia ako Bill Gates, The Beatles, miliardár Rotschild. Píše tam o 10 000 hodinách tréningu, ktoré ľudia obvykle potrebujú na to, aby sa vo svojom obore stali majstrami.
 
“Talent na husle” teda znamená, že dotyčný má mimoriadnu chuť a vytrvalosť skúšať 10.000 hodín, ako sláčikom vylúdiť ten správny tón, aj keď sa mu to často vôbec nedarí. “Talent na hokej” znamená, že dotyčný má napriek všetkým nezdarom mimoriadnu chuť a vytrvalosť mlátiť hokejkou do puku tak dlho (asi 10.000 hodín), až sa ho naučí spoľahlivo dostať do súperovej brány.
 
Rečnícky talent je mimoriadna chuť a vytrvalosť skúšať, ako, napriek všetkým nezdarom, ovplyvniť slovami iného človeka podľa svojho priania.
 
Talentovaní ľudia svoj talent často rozvíjajú intuitívne, skúšajú a skúmajú vybranú oblasť, lebo ich to baví.
 

Prečo si toľko ľudí o sebe myslí, že nemajú rečnícky talent? Pretože v minulosti buď:
1. nemali dobré vzory, ako úspešne komunikovať,
2. niekto im to narozprával, že nie sú dobrými rečníkmi, alebo
3. zažili pri komunikácii s inými ľuďmi pár traumatizujúcich skúseností, ktoré ich odradili od ďalšieho rečníckeho tréningu.
 

Dobrá správa je, že každý sa môže stať skvelým rečníkom a/alebo šéfom – aj bez talentu. Talent sa dá nahradiť vlastným rozhodnutím a vytrvalosťou. Stačí, ak sa rozhodnete rečníctvo trénovať, cielene si naštudujete trochu teórie a vydržíte pri tréningu dostatočne dlho.
 
To sa ľahko povie, ak budem dostatočne dlho trénovať. Ale ako a kde to mám nacvičovať?
 
Odpoveď je jednoduchá – kdekoľvek a kedykoľvek s niekým hovoríte. Trochu teórie a hlavne veľa praxe získate aj v klube Toastmasters. Je to klub určený špeciálne na tréning rečníckych a vodcovských zručností. Ako to tam chodí?

 

Členovia klubu obdržia manuál “Zručný rečník”, kde sú popísané všetky dôležité inštrukcie. Tie si naštudujú a následne si na stretnutiach klubu trénujú tieto role:
- Skvelý hostiteľ a uvádzač.
- Pripravený rečník.
- Zaujímavé slovo.
- Zberateľ slovnej vaty.
- Hodnotiteľ prejavu.
- Súhrnný hodnotiteľ.
- Jazykový korektor.
- Improvizačný rečník.
- Inšpiruj, vyzvi a motivuj!
- Časomerač.
- Moderátor improvizácií.
- Nepredvídateľný učiteľ.
 

Na stretnutí klubu sú tri hlavné bloky programu:
- Pripravené prejavy.
- Hodnotenia prejavov.
- Improvizácie.
 

Poradie a dĺžka týchto blokov sa môžu meniť v závislosti od dĺžky stretnutia. Niektoré kluby organizujú kratšie stretnutia okolo hodiny, niektoré sa stretávajú i na 2 a viac hodín.
 

Väčšina klubov okrem pravidelných stretnutí aspoň raz za mesiac organizuje i pracovné stretnutia, kde sa preberajú organizačné záležitosti klubu. Pracovné stretnutia prinášajú členom možnosť trénovať vodcovské zručnosti.
 

Pár videí zo stretnutí Toastmasters si môžete pozrieť tu >>>

 

Pre koho je klub Toastmasters určený?
Pre každého, kto chce trénovať svoje rečnícke a vodcovské zručnosti. Členmi klubu sú nielen riaditelia a majitelia firiem, ale aj radoví zamestnanci, učitelia, či študenti.
 

V roku 2013 som založil a rozbehol klub Toastmasters Košice a v roku 2014 aj klub Toastmasters Poprad. Viac si o kluboch Toastmasters na Slovensku prečítajte tu >>>
 

Trochu teórie a praktických nácvikov pre zlepšenie vodcovských a rečníckych schopností môžete získať aj na mojom otvorenom školení:
 

Ako viesť ľudí s nadhľadom – LEADERSHIP. Čítajte viac >>>

 

A. Birčák 2013 blog 2

S pozdravom,

RNDr. Alexander Birčák
Motivačný rečník a kouč.

(Bývalý riaditeľ marketingu Wüstenrotu v Prahe, predseda predstavenstva Sokolovských strojíren a tiež >>>.)

Albisa s.r.o.
Mob: +421 904 864 912