Ako sa stať skvelým rečníkom?

Ako sa stať skvelým rečníkom?

Najjednoduchší spôsob, ako sa stať skvelým rečníkom, je mávnuť čarovným prútikom. Žiaľ, tento spôsob funguje iba v rozprávkach. Ak Vám niekto napriek tomu ponúka „okamžité zlepšenie vašich rečníckych zručností“, s veľkou pravdepodobnosťou budete sklamaní.
 
Druhý spôsob, ako sa z ľudí stávajú skvelí rečníci je taký, že sa s rečníckym talentom už narodia. Malcolm Gladwell v knihe „Výnimoční“ popisuje, ako sa dostali na špičku v svojom obore ľudia ako Bill Gates, The Beatles, miliardár Rotschild. Píše tam o 10 000 hodinách tréningu, ktoré ľudia obvykle potrebujú na to, aby sa vo svojom obore stali majstrami.
 
„Talent na husle“ teda znamená, že dotyčný má mimoriadnu chuť a vytrvalosť skúšať 10.000 hodín, ako sláčikom vylúdiť ten správny tón, aj keď sa mu to často vôbec nedarí. „Talent na hokej“ znamená, že dotyčný má napriek všetkým nezdarom mimoriadnu chuť a vytrvalosť mlátiť hokejkou do puku tak dlho (asi 10.000 hodín), až sa ho naučí spoľahlivo dostať do súperovej brány.
 
Rečnícky talent je mimoriadna chuť a vytrvalosť skúšať, ako, napriek všetkým nezdarom, ovplyvniť slovami iného človeka podľa svojho priania.
 
Talentovaní ľudia svoj talent často rozvíjajú intuitívne, skúšajú a skúmajú vybranú oblasť, lebo ich to baví.
 

Prečo si toľko ľudí o sebe myslí, že nemajú rečnícky talent? Pretože v minulosti buď:
1. nemali dobré vzory, ako úspešne komunikovať,
2. niekto im to narozprával, že nie sú dobrými rečníkmi, alebo
3. zažili pri komunikácii s inými ľuďmi pár traumatizujúcich skúseností, ktoré ich odradili od ďalšieho rečníckeho tréningu.
 

Dobrá správa je, že každý sa môže stať skvelým rečníkom a/alebo šéfom – aj bez talentu. Talent sa dá nahradiť vlastným rozhodnutím a vytrvalosťou. Stačí, ak sa rozhodnete rečníctvo trénovať, cielene si naštudujete trochu teórie a vydržíte pri tréningu dostatočne dlho.
 
To sa ľahko povie, ak budem dostatočne dlho trénovať. Ale ako a kde to mám nacvičovať?
 
Odpoveď je jednoduchá – kdekoľvek a kedykoľvek s niekým hovoríte. Trochu teórie a hlavne veľa praxe získate aj v klube Toastmasters. Je to klub určený špeciálne na tréning rečníckych a vodcovských zručností. Ako to tam chodí?

 

Členovia klubu obdržia manuál „Zručný rečník“, kde sú popísané všetky dôležité inštrukcie. Tie si naštudujú a následne si na stretnutiach klubu trénujú tieto role:
– Skvelý hostiteľ a uvádzač.
– Pripravený rečník.
– Zaujímavé slovo.
– Zberateľ slovnej vaty.
– Hodnotiteľ prejavu.
– Súhrnný hodnotiteľ.
– Jazykový korektor.
– Improvizačný rečník.
– Inšpiruj, vyzvi a motivuj!
– Časomerač.
– Moderátor improvizácií.
– Nepredvídateľný učiteľ.
 

Na stretnutí klubu sú tri hlavné bloky programu:
– Pripravené prejavy.
– Hodnotenia prejavov.
– Improvizácie.
 

Poradie a dĺžka týchto blokov sa môžu meniť v závislosti od dĺžky stretnutia. Niektoré kluby organizujú kratšie stretnutia okolo hodiny, niektoré sa stretávajú i na 2 a viac hodín.
 

Väčšina klubov okrem pravidelných stretnutí aspoň raz za mesiac organizuje i pracovné stretnutia, kde sa preberajú organizačné záležitosti klubu. Pracovné stretnutia prinášajú členom možnosť trénovať vodcovské zručnosti.
 

Pár videí zo stretnutí Toastmasters si môžete pozrieť tu >>>

 

Pre koho je klub Toastmasters určený?
Pre každého, kto chce trénovať svoje rečnícke a vodcovské zručnosti. Členmi klubu sú nielen riaditelia a majitelia firiem, ale aj radoví zamestnanci, učitelia, či študenti.
 

V roku 2013 som založil a rozbehol klub Toastmasters Košice a v roku 2014 aj klub Toastmasters Poprad. Viac si o kluboch Toastmasters na Slovensku prečítajte tu >>>
 

Trochu teórie a praktických nácvikov pre zlepšenie vodcovských a rečníckych schopností môžete získať aj na mojom otvorenom školení:
 

Ako viesť ľudí s nadhľadom – LEADERSHIP. Čítajte viac >>>

 

A. Birčák 2013 blog 2

S pozdravom,

RNDr. Alexander Birčák
Motivačný rečník a kouč.

(Bývalý riaditeľ marketingu Wüstenrotu v Prahe, predseda predstavenstva Sokolovských strojíren a tiež >>>.)

Albisa s.r.o.
Mob: +421 904 864 912
 

2 komentáre

 1. Július Buchta 7. januára 2019 at 8:36 - Reply

  Dobrý deň,chcel by som vás poprosiť o radu. Stal som sa primátor a s tým samozrejme súvisí množstvo verejných prejavov. Nejaké skúsenosti s vystupovaním na verejnosti mám, ale stále si myslím, že mi ešte niečo chýba. Viete mi prosím poradiť nejaký kurz alebo prípadne iný spôsob ako by som sa mohol zdokonaliť v rečníctve ?

  Ďakujem

 2. albisa 7. januára 2019 at 15:13 - Reply

  Dobrý deň, pán Buchta.

  Pýtate sa ma, ako by ste sa mohli zdokonaliť v rečníctve. Záleží na tom, koľko času a peňazí do toho chcete investovať.

  Finančne najlacnejšia a časovo najnáročnejšia verzia je vstúpiť do najbližšieho klubu Toastmasters, čo je klub určený na rozvoj rečníckych a vodcovských zručností. Znamená to, že 1 – 2x do mesiaca budete chodiť na stretnutia klubu. Dostanete tam manuály, podľa ktorých si budete pripravovať svoje príspevky, prednášať ich pred kolegami, dostávať a dávať spätnú väzbu na príspevky.

  Ja som založil pobočku klubu Toastmasters v Košiciach a v Poprade. Kde inde sú ešte kluby nájdete na: http://slovenski.toastmasters.sk/kluby-toastmasters-na-slovensku/

  Finančne náročnejší, ale časovo intenzívnejší je variant, že sa prihlásite na moje školenie „Presvedčivý a sebavedomý šéf – Rétorika.“ Popis pripájam v prílohe.

  Toto školenie trvá 2 dni a ponúkam ho ako otvorené školenie, na ktoré sa môže prihlásiť ktokoľvek, alebo ako firemné školenie pre uzavretú spoločnosť.

  Firemné školenie 2 dni stojí 2 400 € a je pre skupinu do 20 osôb.

  Účasť na otvorenom školení, 2 dni stojí 580 €/osoba bez DPH, nie sme platiteľmi DPH. Zľava Predpredaj 30% platí pri platbe 14 dní pred konaním školenia. Po zľave to stojí 2 dni 406 €.
  Ak by ste mali ešte 2 – 4 ďalších záujemcov, tak Vám viem urobiť ponuku na mieru pre malú skupinu účastníkov.

  Ďalšia možnosť je využiť moje konzultácie pred dôležitými vystúpeniami.
  Konzultácia zahŕňa:
  – tvorba obsahu,
  – tvorba vhodnej vizuálnej prezentácie,
  – nácvik a spätná väzba,
  – simulácia interakcie, otázok a námietok.

  A. Birčák

Zanechaj komentár