Kde nájsť silu ísť ďalej?

Kde nájsť silu ísť ďalej?

Život nie je iba prechádzka ružovým sadom. Slnečné dni vystriedajú daždivé. A po každej búrke obvykle vyjde slnko. Čo ale robiť, ak to slnko nevychádza už veľmi dlho a vy máte pocit, že ste uviazli v nepríjemnej životnej situácii?
 

Kde nájsť silu ísť ďalej?

.

Uviaznutie v živote.

Nezaujímavá práca, neúspech v podnikaní, hádky s blízkymi, zhoršené zdravie… Trvá to už príliš dlho a vám sa to stále nepodarilo zlepšiť.

Možno sa vám už stalo, že ste dlho riešili komplikovaný problém a nedarilo sa vám to. Potom sa ukázalo, že riešenie bolo na dosah ruky, len ste ho nevideli. Často to dobre vidíme na iných ľuďoch a vravíme si: Ako je možné, že ten človek nevidí to riešenie, veď to je nad slnko jasnejšie!
 

Prečo ľudia uviaznu v nepríjemnej situácii.

Príčinou sú negatívne emócie. Keď sa objaví nejaký problém, vyvolá to v nás negatívne emócie. Človek sa ho pokúsi vyriešiť jedným spôsobom, druhým, tretím… Ak sa mu to nepodarí, negatívne emócie ho ovládnu ešte viac, znechutí ho to a on sa prestane o zmenu pokúšať definitívne. Uviazne v nepríjemnej situácii a nemá silu ísť ďalej, nemá silu skúšať niečo iné.
 

 

Kde nájsť silu ísť ďalej?

Možno poznáte porekadlo: Pomôž si človeče, aj Boh ti pomôže. Je v ňom návod, že silu ísť ďalej treba hľadať v prvom rade sám v sebe.

Človek stratí chuť skúšať nové riešenia vtedy, ak mu tie predchádzajúce nefungovali. Niekoľko takých sklamaní ho môže doviesť k názoru, že jeho problém sa vôbec nedá riešiť. Nečudo, že potom nemá silu skúšať to ďalej.

Preto, ak chceme v sebe nájsť silu ísť ďalej, je treba najprv pochopiť, akou cestičkou sme sa dostali do nepríjemnej životnej situácie a prečo nám chýba sila.
 

Kde nájsť silu ísť ďalej?

.

Psychológovia pomenovali 5 etáp riešenia ľudského problému. Väčšina ľudí prejde týmito etapami bez toho, aby si uvedomili, že nimi prechádzajú. Keď dôjdu do poslednej etapy, tak sa tam cítia uviaznutí, na dne svojich síl a bez nápadu, ako to zlepšiť.

V každej etape má človek niekoľko možností, ako sa zachovať, aby svoj problém vyriešil k svojej spokojnosti. Ak si uvedomí, v ktorej etape riešenia problému sa práve nachádza, ľahko uvidí ďalšie možnosti, ako postupovať ďalej.
 

Z praxe.

Prvou etapou spracovania problému je tváriť sa, že žiaden problém neexistuje. Je to súčasne aj spôsob, ako problémy riešiť. Veľa problémov sa totiž „vyrieši samo“. Buď sa ukáže, že to žiaden problém nebol, alebo to vyrieši niekto za nás, alebo sa to vyrieši pôsobením času.

Ak sa do nás naváža nepríjemný kolega v práci, riešením môže byť, ak si jeho nepríjemné poznámky vôbec nebudeme všímať. Možno to prehrmí, prestane si nás všímať a nájde si inú obeť, do ktorej sa začne navážať na budúce. Ale možno to nebude fungovať a on sa do nás bude navážať stále.

Vtedy vstúpime do druhej etapy riešenia problému, a to je hnev. Dôrazne mu povieme, že sa nám jeho správanie nepáči a neprajeme si, aby sa s nami rozprával takým spôsobom. Atd.
 

 

Cena za vyriešenie problému.

Ďalšia dôležitá vec pri hľadaní sily ísť ďalej je vedieť, čím všetkým zaplatíme za riešenie svojho problému.

Máme 5 platidiel, ktorými môžeme zaplatiť. Veľa ľudí uviazne v živote len preto, lebo odmietajú zaplatiť za riešenie niektorým konkrétnym platidlom.

OK, je to v poriadku, ak človek nechce za riešenie svojho problému zaplatiť nejakým konkrétnym platidlom. Ak nevie o iných možnostiach platby, tak mu to zabráni vyriešiť svoj problém podľa svojho priania. Preto je dobré poznať, čím všetkým obvykle platíme za riešenie našich problémov, aby sme si mohli vybrať také platidlo, ktoré nám vyhovuje najviac.
 

Z praxe.

Jedným z platidiel je čas. Ak chceme na jar jablko pod kvitnúcim stromom, bude treba počkať do jesene, kým to jablko dozreje. Čas je cena, ktorú bude treba zaplatiť, aby sme dostali jablko pod stromom.

Môžeme použiť aj iné platidlo, ako dostať jablko pod stromom už na jar – peniaze. Vymeníme čas za peniaze. Za peniaze si môžeme kúpiť jablko v supermarkete aj na jar a potom si ho priniesť pod strom. Peniaze sú teda druhým platidlom, ktorým môžeme zaplatiť za riešenie nášho problému. Atd.
 

Kde nájsť silu ísť ďalej?

.

Nemrhať silou.

Niekde som počul narodeninové prianie: Prajem ti silu, aby si zmenil to, čo zmeniť môžeš. A múdrosť, aby si vedel rozpoznať, čo zmeniť môžeš a čo nie.

Chýba k tomu ešte dodať: A zručnosť, aby si vedel Nechať ísť svoje trápenie nad tým, čo zmeniť nedokážeš.

Väčšina trápenia v našom živote nie je spôsobená tým, čo sa stalo, ale tým, že sa nám to, čo sa stalo nepáči.
 

Z praxe.

Vonku prší. Poľnohospodári sa tešia, že im poleje rastliny, ale my sa hneváme, lebo chceme grilovať na záhrade. Našim hnevom dážď nezastavíme, akurát si pokazíme náladu, prípadne nás celkom prejde chuť stretnúť sa s priateľmi. Rozumnejšie je pohľadať riešenie, ako sa stretnúť s priateľmi, aj keď vonku prší. Alebo čo robiť namiesto toho a užiť si to.

Nechať ísť trápenie s dažďom a grilovačkou si vie predstaviť veľa ľudí. Horšie to je, ak namiesto dažďa riešime, že nás ohovára švagriná, alebo nejakú závažnú vec v rodine, či v práci.
 

Úžasné ale je, že existuje technika „Nechať ísť trápenie“, ktorú sa môže naučiť každý. Prestanete sa tak trápiť nad vecami, ktoré nemôžete zmeniť. Vaše trápenie vám prestane odčerpávať silu, ktorú potom môžete použiť na zábavnejšie veci vo svojom živote.
 

 

Ak teda hľadáte silu ísť ďalej z nepríjemnej životnej situácie, potrebujete:
1. pochopiť, ako ste sa do tej situácie dostali,
2. čím zaplatíte za riešenie svojho problému,
3. ako neplytvať silou na veci, ktoré nemôžete zmeniť, a
4. aké psychické bloky vám môžu brániť vyriešiť váš problém podľa vášho priania.
 

To všetko sa dozviete na motivačnej prednáške Alexandra Birčáka: „Kde nájsť silu ísť ďalej“.
Súčasťou prednášky je aj čas na otázky a odpovede.

Trvanie školenia: 1 deň (7 hod.)

 

Z prednášky odídete s krištáľovo čistou predstavou, ako zmeniť svoju situáciu a budete naplnení optimizmom a energiou zmenu zrealizovať.
 

Čo nám o tejto prednáške napísali jej účastníci:

Veľmi inšpiratívna a zmysluplná prednáška. Tieto veci by sa mali učiť na školách, aby ľudia vedeli, ako sa dostať z problémov.
Milan N.

Prednáška sa mi veľmi páčila. Bola veľmi konkrétna a zrozumiteľná pre laika. Táto forma vzdelávania u nás žalostne chýba.
Slavka Stanova

Veľmi sa mi páčila, bola štruktúrovaná, uchopiteľná, použiteľná a zapamätateľná. Vzbudzovala dôveru poslucháča, že dokáže vyriešiť každý problém.
Ing. Marta Lacková

 

Prednáša:
RNDr. Alexander Birčák, kouč a lektor.
(Bývalý riaditeľ marketingu Wüstenrotu Praha, bývalý riaditeľ marketingu Linde Gas Praha a bývalý predseda predstavenstva Sokolovských strojíren.)
 

Prečo prísť na školenia Alexandra Birčáka: čítajte viac >>>
 

 

plán

Miesta, kde som školil / konzultoval

Kde sa koná toto školenie:

Kdekoľvek na území Slovenska alebo Česka podľa Vášho výberu.
 

Cena školenia:

Prezenčné školenie: 299 €/osoba,
Online školenie: 239 €/osoba,
Pri viacerých účastníkoch z jednej organizácie poskytujeme zľavy.

Skupina 10 – 15 osôb: 1 200,- €/deň.
Cena je konečná, nie sme platiteľmi DPH. Pre menšie skupiny stanovíme cenu individuálne.

 

Máte o toto školenie záujem?

Napíšte nám názov školenia, pre koľko osôb a či sa jedná o online/prezenčné školenie do tohto formulára:

  Chcem sa opýtať na školenie/konzultácie

  Meno, priezvisko a titul (povinné):

  Telefón (povinné):

  Váš email (povinné):

  Funkcia v spoločnosti/názov spoločnosti:

  Uveďte rozsah školenia/konzultácií (1 hod., pol dňa, X dní ...):

  Zvoľte, o čo máte záujem:
  mám záujem o školenie pre skupinumám záujem o školenie pre sebamám záujem o konzultácie pre seba.

  O akú tému školenia / konzultácií máte záujem:

  Vaša správa - na čo sa chcete opýtať:

  Zaslaním tejto otázky súhlasím s tu uvedenými s Ochranou osobných údajov >>>

  Ak ste formulár vyplnili správne, objaví sa pod tlačítkom dole potvrdenie o jeho prijatí. Ak nevyplníte všetky požadované položky, objaví sa tam výzva k ich oprave.


   

  Zanechaj komentár