Úspech, krach a zasa úspech.

Ako sa Vám darí v práci, vo vzťahoch, či zdravotne?

 
Na túto zdvorilostnú otázku ľudia odpovedajú rôzne:
– Skvele!
– Ujde to.
– Ani sa nepýtaj.
 
Každý z nás niekedy zažíva slnečné dni, zamračené obdobia, alebo tmu a depresiu, keď padne úplne na dno.
 
Aj ja som v deväťdesiatych rokoch v Prahe zažíval sériu pracovných i osobných úspechov, po ktorých nasledoval monumentálny pád na všetkých frontoch. Strata riaditeľského miesta, rozvod, nútená izolácia od detí a otcova smrť. To vyústilo do môjho vyhorenia a do siedmich rokov takmer mníšskeho života, počas ktorých som prehodnotil svoje životné priority i svoje kritéria posudzovania úspechu.
 
Dnes mám zabehnutú poradenskú a vzdelávaciu firmu. Pomáham riešiť problémy nielen bohatým firemným klientom, ale aj začínajúcim podnikateľom a „občanom z ulice“, ktorí majú často hlboko do vrecka. Mám novú, oveľa lepšiu ženu, už štyri roky sa pravidelne stretávam s mladšou dcérou Pražáčkou. A aj ja sám som sa stal lepším manželom, otcom a poradcom.

 
Čomu ma môj monumentálny pád naučil?

Môj hviezdny vzostup začal v roku 1991, keď som po dvoch „chudých“ rokoch vo výskumnom ústave v Prahe – Ruzyni odišiel pracovať do IKS Komerční banky. Tam som spoluzakladal tretí najväčší privatizačný fond a ako zástupca banky som robil predsedu predstavenstva v Sliezských mraziarňach Opava a v Sokolovských strojírnach.

Po troch rokoch som z Komerční banky za dvojnásobný plat odišiel pracovať do Wüstenrotu ako obchodný vedúci. Tam som akoby nechtiac vytvoril Rekofond – nový produkt na hromadný predaj stavebného sporenia. Za to ma povýšili na riaditeľa marketingu.

Po ďalších troch rokoch som zasa za dvojnásobný plat presedlal do Linde Gas na funkciu riaditeľa marketingu. Tam bol mojim najväčším úspechom Akčný plán Corgon, ktorý nad očakávanie priniesol 40% nárast predaja daného produktu.

Po roku som dostal ponuku popri zamestnaní robiť poradcu generálneho riaditeľa České podnikatelské pojišťovny. A to za riaditeľský plat. Tejto poisťovni som pomohol získať tak veľký počet klientov na PZP, že sa dostala medzi šesť najväčších poisťovateľov v ČR.

Do toho kúpa bytu, svadba, narodenie dvoch detí. Skrátka americký sen v Prahe.

Na konci tisícročia sa niečo pokazilo. Prišiel dramatický rozvod a nedobrovoľná izolácia od detí. Linde kúpilo svojho konkurenta a pri škrtaní zvyšných stoličiek škrtli práve tu moju. Uznáte, že klesnúť z dvoch riaditeľských platov na jeden je hrozná rana.

Celý ten úžasný život sa mi začal rúcať ako domček z kariet. Prišli depresie, nechuť čokoľvek robiť, skrátka syndróm vyhorenia ako z čítanky. Navštívil som pár psychológov, psychotronikov, kamarátov… A nič.

Keď som si myslel, že je mi najhoršie, zomrel mi otec. A to ma dorazilo. Predal som byt, rozlúčil sa s generálnym riaditeľom a odsťahoval sa naspäť na Slovensko.
 

Čo som chcel robiť ďalej? Nevedel som. A ani ma to nezaujímalo. Vedel som, ako stláčať gombíky, aby som zarobil veľa peňazí. Prečo by som to ale znova robil, keď ma napriek veľkým peniazom postihol taký multispektrálny krach? Tak som nerobil nič. Doslova.

Toto ničnerobenie trvalo asi tri mesiace. Z letargie ma nakoniec vytrhla otázka: „Prečo sa mi zrútil celý svet? Čo som urobil zle, že nemám ani ženu, ani deti, ani priateľov, ani prácu?

Po otcovi som zdedil kanceláriu, v ktorej pomáhal iným ľuďom riešiť ich problémy so vzťahmi, zdravím, prácou. Bola v jednoizbovom byte na ulici „Pod lesom“ a výhľad z okna bol do skutočného lesa. Žiadna civilizácia, žiadne pokušenia, dokonalá samota.

Rovnako ako otec, aj ja som sedem rokov diaľkovo študoval psychotroniku na rovnakej škole, ako on. Nikdy som ale neprekročil hranicu, aby som aj ja začal pomáhať iným ľuďom. Tieto vedomosti som hojne využíval vo svojej manažérskej práci, často som tiež využíval poradenstvo a pomoc otca, i jeho kolegov. Vedel som totiž, čo dokážu a bolo veľmi pohodlné netrápiť sa hľadaním odpovedí sám, ale zaplatiť si za hotové riešenie.

Nákup cudzích hotových riešení ale totálne prestal fungovať. Mal som pocit, že všetko robím zle, že zničím všetko, čoho sa dotknem. Navštívil som kartárku so žiadosťou o pomoc. Jej odpoveď ma neskutočne rozčúlila. Povedala mi: „Tak to prestaňte robiť.“

To bol skutočne vrchol – ja ju žiadam o pomoc, lebo sa mi rúca život a ona mi pokojne povie, nech to prestanem robiť! Za toto si nechá platiť?!

Asi po dvoch týždňoch mi to konečne došlo. Ja som za ňou išiel, aby mávla čarovným prútikom a môj život bol zasa úžasný. Aby prestali tie strašné veci v mojom živote. A ona mi inými slovami povedala: „Je to tvoj život a robíš si to ty sám. Ak sa ti to nepáči, tak si tie zlé veci prestaň robiť.“ Je to asi najdrahocennejšia rada, ktorú som si kedy kúpil. A nestála ani tak veľa.

Z dnešného pohľadu to vidím tak – je fajn zaplatiť si za hotové cudzie riešenie svojho problému. Skôr, alebo neskôr to ale prestane fungovať. Potom má človek minimálne tri možnosti:
1. Bude pokračovať v nákupe nefunkčných riešení.
2. Prestane nakupovať cudzie riešenia a utiahne sa do ulity.
3. Začne hľadať vlastné riešenia, až sa nakoniec stane odborníkom na riešenie svojich problémov a úloh.

Toto je myšlienka, ktorá môže pomôcť mnohým ľuďom, ktorí práve prechádzajú ťažkým životným obdobím:

Ak Vám prestali fungovať cudzie hotové riešenia Vašich problémov, je načase, aby ste sa stali odborníkom na ich riešenie Vy sami.

Začnite sa vzdelávať, hľadať alternatívne riešenia, ak niečo stále nefunguje, pýtajte sa zázračnú otázku: „Čo mám urobiť, aby sa ten problém vyriešil podľa môjho priania?“ (Viac sa o použití zázračnej otázky dozviete v Příručke úspěšných.)

Možno budete musieť položiť zázračnú otázku desaťkrát, možno stokrát, možno tisíckrát. Ak Vám odpoveď za to stojí, určite ju nájdete. Ja som tú cenu zaplatil a svoje odpovede som našiel. Ani u Vás to nemôže dopadnúť inak.

Začal som teda chodiť do otcovej kancelárie a pátrať po návodoch na dobrý život. Študoval som teológiu, ezoteriku, psychotroniku a psychológiu. Obdobie mojej kontemplácie trvalo sedem rokov. Postupom času som zistil, že aj keď sa tie návody na dobrý život často navzájom osočujú, väčšina z nich v podstate hovorí o rovnakých veciach, iba pod inými názvami. Obrovským míľnikom bolo, keď som objavil silu koučovania a prácu s podvedomím. Sadol som si na otcovu stoličku a začal som prijímať jeho klientov.

Nie je to ľahká práca. Je ale napínavá a vzrušujúca, kladie vysoké nároky na moju tvorivosť a prináša mi uspokojenie a pocit úspechu, ktorý som predtým nepoznal.
 

Cítim sa dnes úspešný?
Jednoznačne áno.

Čo dnes robím inak, než v deväťdesiatych rokoch v Prahe? Vtedy v Prahe som veľmi často využíval silové riešenie úloh podľa hesla: Nevieš? – Naučím! Nechceš? – Prinútim!
Niekedy som intuitívne využíval aj kooperatívne techniky, alebo som veci jednoducho „nechal plynúť“. Často som sa ale nechal zaslepiť jediným vtedajším merítkom môjho úspechu – peniazmi. Áno, podľa tohto merítka som bol extrémne úspešný. Zaplatil som za to ale rodinou, vzťahmi i duševnou pohodou.

Dnes si život viac užívam a vychutnávam. Robím veci, ktoré ma napĺňajú, vzdelávam sa a pomáham rásť aj iným ľuďom.

U niektorých ľudí moja pomoc funguje priamo zázračne, u iných iba trocha, alebo vôbec nie. Začal som skúmať, čo robia moji úspešní klienti inak, že im moja pomoc funguje. A porovnával som to i s mojimi osobnými skúsenosťami. Pragmatické minimum, ako vyriešiť každý problém som zhrnul na 60 stranách v knihe Příručka úspěšných.


Bezplatnú e-ukážku z knihy si stiahnite tu…
Papierovú knihu si kúpte tu… AKCIA 1+1 ZDARMA!
 

 
Pred piatimi rokmi som začal prednášať o osobnom rozvoji. Začiatky boli ťažké, ekonomická kríza mojim snahám vôbec nepomáhala. Nevzdal som sa a zase sa v praxi potvrdilo pravidlo – ak si bol úspešný v jednom obore, je len otázkou času a úsilia, aby si začal byť úspešným aj v inom obore. Stačí sa naučiť, v akom poradí stláčať príslušné gombíky a úspech sa skôr, alebo neskôr dostaví.

Dnes mám zabehnutú poradenskú kanceláriu v centre mesta na námestí. Okrem občianskych klientov si ma najímajú rôzne firmy, aby som im radil s podnikaním a školil ich manažérov a zamestnancov v „mäkkých technikách“. Tiež ma pozývajú prednášať o osobnom rozvoji a úspechu na významné stretnutia a konferencie.

Začiatkom roka som napríklad prednášal na stretnutí ACCA (medzinárodná asociácia účtovníkov a audítorov) v Prahe. Záujem o moju prednášku prekonal všetky očakávania a organizátori museli objednať väčší prednáškový sál, pretože sa im prihlásilo dvakrát viac účastníkov, než na iné ich akcie. Ďalším mojim vystúpením na verejnosti bola moja prednáška začiatkom apríla na festivale osobného rozvoja a motivácie INNER WINNER v Bratislave.

Koncom mája moja bývalá manželka na súde súhlasila s tým, že naša mladšia dcéra príde bývať od prázdnin ku mne na Slovensko. Áno, čítate správne. Tá istá bývalá manželka, ktorá mi sedem rokov bránila v stretávaní sa s deťmi a ktorá vyhrážkami zastrašovala naše malé deti, aby sa so mnou nechceli stretávať. Práve ona dobrovoľne súhlasila so zverením mladšej dcéry do mojej výchovy! Ja sám, aj ľudia, ktorí poznajú moju situáciu, to považujeme za zázrak.

V skutočnosti to zázrak nie je. Je to podobné, ako s kabaretným kúzlom. Ak viete, ako kúzlo funguje, prestanete to za kúzlo považovať. Stačí, ak zopakujete ten postup a urobíte to kúzlo aj vy.
Rovnaké to je aj v našom živote. Ak viete, čo máte v správnu chvíľu urobiť, úspech je nevyhnutný.

Čo teda robia úspešní, aby boli úspešní?

Držia svoj osud vo svojich rukách a vytvárajú si slobodu možností. Potom si môžu vybrať takú budúcnosť, ktorá im najviac vyhovuje.

Ako sa to robí? Príďte na moje rovnomenné školenie.
Nebudem Vám rozprávať poučky vyčítané v knihách, ako by to malo fungovať, ale nefunguje.

Naopak, na konkrétnych príkladoch z môjho života a príkladoch mojich klientov Vám porozprávam, ako sa to robí, aby to fungovalo. Fungovalo to u mňa a viem, že to bude fungovať aj u Vás. A pretože som si fungovaním tohto spôsobu myslenia istý, v cene školenia máte jednu poradenskú hodinu zdarma – ak by ste chceli prebrať nejakú svoju záležitosť medzi štyrmi očami.
 
Prihláste sa na školenie tu…, alebo na mob: +421 904 864 912.
 
Alexander Birčák
S pozdravom,
 
RNDr. Alexander Birčák
Konateľ spoločnosti a lektor
Albisa s.r.o.
Mob: +421 904 864 912
 

Zanechaj komentár