Môj známy dostal takýto email v angličtine:
„… na stránku s videom pre dospelých som umiestnil video so špiónskym softwarom. Ty si tú stránku navštívil, aby si si užil (vieš čo tým myslím). Kým si si pozeral videá, môj software nabúral celý tvoj počítač a ja som získal komplet všetky kontakty z tvojho Messengera, Facebooku a emailového účtu. A tiež spustil natáčanie tvojou webkamerou. Vytvoril som také zložené video – jedna časť ukazuje, aký film si si pozeral, a druhá časť ukazuje teba, ako sa pozeráš. Áno, si to ty.
Teraz máš dve možnosti:
1. Budeš ignorovať tento email a ja rozošlem to video každému z tvojich kontaktov.
2. Zaplatíš mi $7.000 prostredníctvom Bitcoinu a ja to video okamžite vymažem. Máš na to 24 hodín. ….“
Známeho polial studený pot. Koho by nepolial. Asi iba takého, kto také stránky nikdy nenavštívil.
Chvíľu dokonca zvažoval, že zaplatí, aby si ochránil súkromie. Potom ho požadovaná čiastka vybudila k tvorivosti a spomenul si na návod z môjho školenia, ako odolávať manipulácii >>>.
2 možnosti sa často využívajú na manipuláciu, keď nám manipulátor dá na výber medzi zlou a ešte horšou možnosťou. Vtedy potrebujeme „slobodu možností“, to znamená aspoň 3 možnosti, ale radšej ešte viac. Potom si môžeme povedať – táto možnosť je zlá, táto možnosť je ešte horšia, táto možnosť je lepšia.
Môj známy dal do vyhľadávača vetu: „scam you should be ashamed of yourself“ a výsledok ho milo prekvapil. Našiel tam článok, v ktorom popisujú túto podvodnú praktiku a tiež vydieračský text, ktorý podvodníci používajú. Ten sa zhodoval s textom, ktorý dostal on 1 : 1.
Fajn, zrušte poplach. Žiadne peniaze neposlal a email vymazal. Teraz len dúfajme, že jeho známi čoskoro nedostanú sľúbené šteklivé video.
Ako sa chrániť pred narušením svojho súkromia?
Pri tejto príležitosti som si spomenul na fotografiu s Markom Zuckerbergom, zakladateľom Facebooku, na ktorej pred časom stojí pred notebookom s webkamerou prelepenou lepiacou páskou. Asi vie, prečo to robí.
Ďalší spôsob, ako sa ochrániť je kúpiť si poriadny antivírus.
A ďalší spôsob je vypnúť mikrofón na počítači.
A čo Vy, ako sa chránite pred stratou svojho súkromia? Napíšte nám do komentárov pod článkom.
Prajem Vám úspešný deň.
S pozdravom,
RNDr. Alexander Birčák
Manažérsky kouč a školiteľ.
Albisa s.r.o.
PS: Ako lepšie ovplyvňovať ľudí sa môžete naučiť už budúci týždeň na školení Motivácia, Leadership a Asertivita pri zvyšovaní produktivity zamestnancov >>>
Zanechaj komentár