Silnému nepomáhaj, múdremu neraď!

plán

.

Prednedávnom som sa rozprával s kamarátom o osobnostnom portrétovaní Lumina Spark. Ukazoval som mu, ako sa z osobnostného portrétu dajú vyčítať osobnostné vlastnosti, ktoré človeku spôsobujú problémy v práci, alebo osobnom živote.

Tiež som mu ukázal, ako sa tie problémy dajú prekonať neobvyklým spôsobom. Obvyklý spôsob je, že začneme pracovať na posilnení svojich slabín. A to je veľmi namáhavý spôsob osobného rozvoja. To je ako chcieť vytlačiť zubnú pastu z prázdnej tuby.

Efektívnejšie je, keď nájdeme spôsob, ako svoje slabiny prekonať kombináciou svojich silných stránok. Naše silné stránky sú totiž ako plná tuba zubnej pasty. Stačí trocha zatlačiť a hneď máme výsledok.
Kamarátovi som tiež na svojom osobnostnom portréte ukázal, ako mne pomohol koučing prekonať moje problémy v podnikaní. To bol vlastne hlavný dôvod, prečo som sa nechal certifikovať ako kouč osobnostného portrétovania.

Keď som mu vysvetlil, ako to funguje, tak sa ma opýtal, či som o tom osobnostnom portrétovaní hovoril aj nášmu spoločnému kamarátovi Vladimírovi.

Povedal som mu, že áno, že Vladimírovi som robil osobnostný portrét už pred 4 rokmi.
Môj kamarát sa ma na to opýtal, prečo Vladimír stále zápasí s podnikaním, keď už má svoj osobnostný portrét a vie o svojich slabinách.

Odpoveď je jednoduchá – pretože nemá záujem o koučing založený na jeho osobnostnom portréte. Mám totiž pocit, že on si svoj osobnostný portrét nechal urobiť, aby si potvrdil svoje silné stránky. A svoje slabiny si vraj vyrieši sám.

Na to môj kamarát povedal: „Jasné. Moja babka vravievala – silnému nepomáhaj a múdremu neraď.“
 

Alexander Birčák

 

Prajem Vám úspešný deň.
S pozdravom,

RNDr. Alexander Birčák
kouč a školiteľ
 

PS: Ak chcete lepšie spoznať svoje silné a slabé stránky a tiež spôsob, ako prekonať svoje pracovné alebo súkromné obmedzenia, prečítajte si viac o osobnostnom portrétovaní Lumina Spark tu >>>
 

Albisa s.r.o.
 

 

Zanechaj komentár