Vojenské stratégie v manažmente firmy

„Šéfoval som firme – call centru, ktoré patrilo Izraelcovi.“ Povedal mi raz na mojom školení jeden z účastníkov.

„Majiteľ firmy je dôstojníkom Izraelskej armády, pravidelne ho povolávajú do aktívnej služby, velí tam rote. Vo svojich firmách využíva podobné vojenské stratégie, ako vo svojej rote v armáde.

Keď ma majiteľ prijímal za šéfa call centra, jeho prvá rada znela – zbav sa svojho predchodcu. A ostatných ľudí neskôr tiež. Prijmi si nových ľudí, ktorí budú verní tebe, nie tvojmu predchodcovi.

Niektoré Izraelcove rady boli na Slovensku nepoužiteľné, ale vcelku to bola pre mňa veľmi zaujímavá manažérska skúsenosť. Keby firmu neboli presťahoval do Bulharska, tak tam pracujem ešte i dnes.“
 

armáda

.

Ja osobne ako manažérsky kouč nie som zástancom presilových riešení pri vedení ľudí. Keď totiž ľudí zaženiete do kúta, začnú obvykle robiť zúfalé kroky a to často vyvoláva neočakávané komplikácie.

Preto svojim klientom odporúčam skúsiť najskôr dohodu. Veľa zamestnancov, ktorí boli verní vášmu predchodcovi budú verní aj vám. Veľa ľudí ktorí podávali skvelé výkony pri vašom predchodcovi budú podávať skvelé výkony aj pri vás.

Ale sú aj takí, ktorí robili problémy vášmu predchodcovi a budú ich robiť aj vám a nikdy sa nezmenia. S tými je dobré sa čo najskôr rozlúčiť. Najväčšou výzvou potom býva zistiť, či je nejaká možnosť, že sa zmenia, alebo nie je.
 

Vojenské stratégie pri vedení firmy by nemali byť o tom, ako zahnať zamestnancov do kúta a tam ich zlomiť. Vojenské stratégie sú o jasne definovanom cieli, o organizácii práce a plánovaní, a o iných postupoch, ktoré veľmi dobre fungujú v armáde.

Zaujímavým faktom je, že najväčšia revolúcia v manažmente firiem prebehla po II. svetovej vojne. Vtedy sa veľké množstvo vojakov vrátilo do civilného života a začali vo svojich zamestnaniach využívať vojenské stratégie, ktoré sa naučili v armáde. Výsledkom bol obrovský nárast produktivity práce a ziskovosti firiem.

Zaujíma Vás, ako zefektívniť vedenie vašich ľudí? Príďte sa inšpirovať na online školenie „Ako viesť ľudí s nadhľadom – Leadership“
 

Školenie sa koná online budúci utorok – stredu 10. – 11.11. od 9:00 – 16:00 hod.
 

Alexander Birčák

Prajem Vám úspešný deň.
S pozdravom,

RNDr. Alexander Birčák
Manažérsky kouč a školiteľ.
 

PS: Ak uvažujete o účasti na tomto školení, ešte dnes (utorok 3.11.) sa na neho môžete prihlásiť s 30% zľavou. O polnoci cena stúpne – prihláste sa hneď teraz tu: Ako viesť ľudí s nadhľadom – LEADERSHIP >>>

Zanechaj komentár