Prečo idete na dovolenku?

Prečo idete na dovolenku?

No prečo asi? Aby som si odpočinul a zažil niečo zaujímavé a príjemné. Aby som strávil čas s manželkou a deťmi, navštívil zaujímavé miesta, …
 
V reálnom živote dovolenka často dopadne tak, že manželka (manžel) je po pár dňoch znechutený, pretože ten druhý sa stále venuje deťom /leží na pláži/pláva v mori/chodí na túry/niečo číta, atd.
 
Výsledkom sú sklamané manželky (manželia), ktorí to nakoniec nevydržia a vyrazia sami niekam von – na pláž, do baru, alebo reštaurácie. Tam sa v lepšom prípade zoznámia s podobnými, dovolenkou sklamanými príslušníkmi rovnakého pohlavia, aby sa mohli posťažovať, ako sú partnerom zanedbávaní.

 

Presne toto sa stalo pred pár rokmi aj mne. K moru sme leteli traja – ja, moja manželka a moja trinásťročná dcéra z prvého manželstva. S dcérou sa vídam iba raz za mesiac, pretože ja bývam pod Tatrami a ona býva so svojou matkou v Prahe. Na dovolenku som sa tešil, že si spolu užijeme more, aj rôzne výlety. A tak aj bolo – kúpali sme sa v mori, chodili na výlety a veľa sa s dcérou rozprávali.

plán

.

Moja manželka bola z počiatku v pohode, s každým ďalším dňom ale bola mĺkvejšia a mĺkvejšia. Na piaty deň prišla erupcia – výčitky, že si ju nevšímam a odchod z izby preč bez udania cieľa.

„No to je skvelé“, povedal som si. „Ja sa tu snažím, aby boli obidve spokojné a toto je výsledok.“

Manželka sa po niekoľkých hodinách vrátila s tým, že sa so mnou chce vážne porozprávať. Povedala mi, že sa cíti zanedbávaná, že stále chodím do mora iba s dcérou, že sa stále rozprávam iba s dcérou a že program robím podľa priania dcéry. Keď bola teraz vonku, tak sa v jednej reštaurácii zoznámila s dvomi inými ženami, ktoré majú rovnaký pocit, že sa ich manžel venuje iba deťom a ich zanedbáva. Na nič dovolenka, ony si to predstavovali inak.
 

V nasledujúcom rozhovore sme si s manželkou ujasnili, čo každý z nás od dovolenky očakáva.

Jej očakávanie od dovolenky bolo leňošenie na pláži, návšteva obchodov, zájsť si občas na večeru do reštaurácie, alebo len tak na prechádzku. Vadilo jej, že do mora chodím stále iba s dcérou a že sa rozprávam iba s dcérou.

Moje očakávanie od dovolenky bolo leňošenie na pláži, výlety a hlavne komunikácia s dcérou, pretože cez rok toho spoločného času veľa nemáme.

Očakávanie mojej dcéry zjavne bolo vyskúšať všetko, čo dovolenka pri mori ponúka a zdieľať svoje zážitky s nami.
 

Položili sme si zázračnú otázku: Čo by sme mali urobiť, aby sme sa všetci cítili na dovolenke príjemne? A dopracovali sa k takýmto odpovediam:

1. Moja manželka je z nás troch najväčší introvert. Keď sme sami dvaja, tak moja pozornosť je nasmerovaná výlučne na ňu. V trojici sa moja pozornosť zákonite delí na dve osoby, pričom viac sa dostane extrovertovi, než introvertovi. Ak chce viac mojej pozornosti, dohodli sme sa, že mi to oznámi vetou: „Chcela by som byť viac s tebou.“

2. To, že chodím do mora plávať častejšie s dcérou bez manželky je v poriadku. Manželka má otvorenú pozvánku chodiť plávať s nami, ak sa jej bude chcieť. Niekedy by mohla ísť plávať do mora iba ona s dcérou.

3. Manželka by mohla občas zobrať dcéru na prechádzku po obchodoch, čo mňa vôbec nebaví.

4. Do konca pobytu sme si dohodli tri akcie iba ja a manželka, dcéra sa o seba vie postarať sama.
 

Ak sa chceme vyhnúť sklamaniu z dovolenky, mali by sme si pred odjazdom položiť logické otázky na našu motiváciu:
– Prečo idem na dovolenku?
– Čo tam chcem robiť?
– Čo odo mňa očakávajú ostatní členovia rodiny?
– Čo ja očakávam od partnera/ detí/?
– Ako dám druhému najavo, že som s priebehom dovolenky nespokojný?
 

Ak na položenie týchto otázok pri balení kufrov nezostane čas, vždy si ich môžeme položiť aj počas dovolenky. Najhoršie, čo môžeme urobiť, ak sa nám dovolenka s rodinou nevyvíja podľa našich predstáv, je mlčať o tom. A trestať – ubližovať partnerovi a deťom.

Je dobré pristupovať k partnerovi nie s tým, že mi schválne chce ubližovať a že mu na mne nezáleží. Obvykle mu na nás skutočne záleží, len nevie čítať naše myšlienky. A nemému dieťaťu ani vlastná matka nerozumie. Preto je treba o svojich predstavách a motívoch hovoriť a hľadať spôsoby, ako si to všetko čo najviac užiť.

Prajem Vám, aby ste si tú Vašu dovolenku v pohode užili.

 

Alexander Birčák

Prajem Vám úspešný deň.
S pozdravom,

RNDr. Alexander Birčák
Motivačný kouč a školiteľ.

Albisa s.r.o.
 

 

PS: Ck sa chcete naučiť, ako povedať blízkym ľuďom o tom, čo sa vám nepáči, potom práve pre vás je určené školenie Asertivita pre citlivých ľudí >>>.

 

18713 24617

Zanechaj komentár