Ako sa veľký šéf vyrovnal s ochrnutím.

Ako sa veľký šéf vyrovnal s ochrnutím.

Ak sa človeku darí, obvykle nemá dôvod meniť svoj životný štýl. Dôvodom na zmenu postojov a životných priorít je buď „rana osudu“, alebo neúspech v pracovnom, či osobnom živote. Preto ľudia – v dvadsiatke vyzerajú ako ich Boh stvoril, a v päťdesiatke tak, ako si zaslúžia.

Roman a Laco sú jednovaječné dvojčatá. Na gymnáziu sme ich veľmi ťažko rozoznávali, pretože sa na seba podobali ako vajce vajcu. Po vysokej škole sa obaja vypracovali na členov predstavenstva dvoch významných nadnárodných korporácií.

Obaja prišli na pomaturitné stretnutie po tridsiatich rokoch. Roman ale prišiel na invalidnom vozíku. A to nebolo jediné, čím sa tieto dvojčatá teraz líšili. Jeden nemal skoro žiadne šedivé vlasy, ani vrásky, ale pokojnú a veselú tvár. Ten druhý bol veľmi prešedivený, strhaný a nepokojný. Vyzeral, ako keby mal o desať rokov viac, než jeho brat.

Asi vás to neudiví, že keď človek v najlepších rokoch ochrnie, odrazí sa to aj na jeho výzore. Prekvapujúce ale bolo, že o desať rokov mladšie vyzeral ochrnutý brat Roman.

 

Sám som zažil v živote ťažké chvíle a dlho mi trvalo, než som sa znova postavil na nohy. Zaujímalo ma, ako sa vyrovnával so svojim úrazom Roman.

Porozprával mi, že sa pred desiatimi rokmi zranil pri jachtárskych pretekoch. Najväčší šok zažil v nemocnici. Opýtal sa ošetrujúceho lekára, kedy bude chodiť a ten ho odbil slovami, že ochrnutí ľudia nechodia. Vtedy sa mu zrútil celý svet.

Našťastie mu iný lekár poradil, aby teraz neriešil to, či bude, alebo nebude chodiť. Nech sa sústredí na to, aby sa mu čo najskôr zahojili rany. Na obnovu chodenia je vraj rehabilitácia. Tak sa sústredil na hojenie rán.

Po prepustení z nemocnice bol na niekoľkých rehabilitáciách vo Švajčiarsku, ale tie mu chôdzu už nevrátili.

Romana vtedy trápili veľmi ťažké otázky. Nepríde o zamestnanie? Ako to príjmu manželka, priatelia, deti… O pracovnú pozíciu neprišiel, asi po trištvrte roku znova nastúpil do práce. Horšie to bolo s manželkou, ktorá ho po čase opustila. Priatelia a deti to väčšinou znášali v pohode.

Na moju otázku, ako sa vyrovnal so svojim zmeneným stavom mi odpovedal: „Najviac mi pomohlo, keď som si uvedomil, že úraz zmenil iba moje telo, nie myseľ. Ja som zostal takým, akým som bol. Akurát telo sa nedokáže hýbať tak, ako predtým. A divil by si sa, koľko zábavy sa dá zažiť na invalidnom vozíku.“

Áno, divil som sa. Vozík mu totiž tlačila jeho nová, mladá a krásna hnedovlasá manželka. Ak to teda nebola najatá spoločníčka. Človek nikdy nevie…

Medzi rečou som sa mu zmienil, že som tiež zažil veľký životný pád a že som svoje skúsenosti zhrnul do knihy Příručka úspěšných, aneb Sedm rad k řešení každého problému. To ho zaujalo a chcel si knihu pozrieť. Asi 15 minút v nej listoval a potom mi ju vrátil so slovami: „Nenašiel som tam nič nové, sú tam iba všeobecne známe veci.“

Také hodnotenie som od neho teda nečakal! Veď v tej knihe sú predsa postupy, ktoré musel použiť aj on, keď sa vyrovnával s ranou osudu. A väčšina ľudí o nej naopak hovorí, že je skvelá a že sa dobre číta.

Dlho mi to potom vŕtalo v hlave, až som na to konečne prišiel. Jasné, Roman ako veľký šéf absolvoval veľa školení o osobnom rozvoji, prečítal veľa motivačných kníh. Keď padol na dno, bol nútený teoretické vedomosti použiť v praxi.

To isté sa prihodilo aj mne. Môj problém bol v tom, že nestačí informácie mať, je treba tie informácie vedieť aj použiť. A mne to trvalo veľmi dlho, kým som sa to naučil. Keby som to bol vedel predtým, mohol som si ušetriť 7 rokov hľadania svetla na konci tunela. Ale to by som potom nenapísal knihu, ako si skrátiť cestu k riešeniu svojich ťažkých výziev 🙂

Z toho vyplýva, že Roman moju knihu nepotrebuje. On už v praxi použil postupy, ktoré v knihe popisujem. S ich pomocou sa vyrovnal s ochrnutím a zjavne aj žije pokojnejší život, ako jeho strhaný brat. Preto v nej nič nového nenašiel.

Moja kniha je určená pre ľudí, ktorí už zažili, že život nie je iba med lízať. A ktorí hľadajú spôsob, ako vziať osud do vlastných rúk a nájsť najlepšie možné riešenie svojho problému. Práve pre nich môže byť moja kniha veľkým prínosom.


 

Kúpte si knihu tu >>>
 

 

Alexander BirčákPrajem Vám úspešný deň.

RNDr. Alexander Birčák
Manažérsky kouč a školiteľ.

Mob: +421 904 864 912

Zanechaj komentár