Kto má najväčší vplyv v kolektíve?

Na prvý pohľad sa zdá, že to je šéf a/alebo majiteľ spoločnosti. Jeho vplyv vychádza z jeho funkcie a z jeho právomoci prepustiť z práce ostatných zamestnancov. Táto právomoc môže byť prirodzeným základom sebavedomia úspešného šéfa.
 
Je ale spojená s obrovskou zodpovednosťou. Je ľahké prepustiť zamestnanca. Kto ale potom za prepusteného spraví jeho prácu? Nájsť nového zamestnanca býva náročná úloha. Kto niekedy hľadal nového zamestnanca vie, o čom hovorím. Práve táto zodpovednosť často zväzuje šéfom ruky.

 

Ďalším typom človeka, ktorý môže získať najväčší vplyv na pracovisku je človek – valec bez pochybností o správnosti svojho konania. Takíto ľudia obvykle vedia, čo chcú, idú si tvrdo za tým a nezdržiavajú sa pochybnosťami o tom, či ich rozhodnutia a skutky sú správne. Oni majú osvietené jasno v tom, že ich skutky správne sú, aj keď všetci okolo nich si myslia opak.

Títo ľudia sú často charakteristickí zjednodušeným videním sveta. Vedia, že 1 + 1 = 2 a tento vzorec používajú všade, kde sa len dá. Kvadratickú rovnicu síce nevyriešia, ale úlohu 1 + 1 vyriešia neuveriteľne rýchlo. Šéfovia, ktorí vedia riešiť kvadratické rovnice sa s takými ľuďmi často dostávajú do konfliktov, pretože „valec bez pochybností“ vôbec netuší, o čom ten šéf vlastne hovorí.

Tretím typom človeka, ktorý môže získať najväčší vplyv na pracovisku sú agresívni a manipulatívni ľudia, tzv. firemní psychopati. Sú to ľudia bez morálnych zábran, ktorí sa neštítia porušovať etické i občianske normy, len aby dosiahli svoj prospech. Manipulácia, psychický nátlak, šikanovanie, ohováranie a agresia každého druhu sú bežnými nástrojmi pre dosahovanie ich cieľov. Takíto ľudia dokážu rozhádať celý kolektív. Ak sa im vinu za to podarí hodiť na niekoho iného, často takto dosiahnu aj povýšenie.
 

 
Ako teda získať väčší vplyv na pracovisku a neporušovať pri tom morálne, ani právne normy? Kľúčom k tomu je naša flexibilita, sebadôvera a komunikačné schopnosti. Ten, kto má najviac možností voľby (slobodu možností), ten má aj najviac spôsobov, ako veci meniť a zasahovať do nich. To je základom jeho prirodzenej autority, ktorá mu zaisťuje patričný vplyv v kolektíve. Ak ste okrem toho ešte šéfom, potom Váš vplyv na pracovisku bude neprekonateľný.
 

Zaujíma Vás, ako dosiahnuť väčší vplyv a slobodu možností v práci i osobnom živote? Viac sa o tom dozviete:

    1. v mojej knihe Příručka úspěšných.

 

 
Bezplatnú e-ukážku z knihy si stiahnite tu >>>
 
Papierovú knihu si kúpte tu >>>
 

 

 

 

    2. na mojom školení

Čo robia úspešní, aby boli úspešní.

Jeho podtitulok znie „Prečo asertivita (ne)funguje?“ Čítajte viac >>>
 

    3. na mojom školení

Ako viesť ľudí s nadhľadom – leadership.

Ako primäť ľudí, aby urobili to, čo pôvodne nechceli a aby to urobili radi? Čítajte viac >>>
 

Alexander Birčák
Prajem Vám úspešný deň.
 
RNDr. Alexander Birčák
Konateľ spoločnosti a lektor
 
Albisa s.r.o.
Mob: +421 904 864 912
 

PS: Ak poznáte niekoho, koho by tento článok mohol zaujímať, prepošlite mu ho prosím.

Zanechaj komentár