Patrik, výrobný riaditeľ veľkej spoločnosti, mi na konzultácii povedal, že mali dlhodobo problémy pri výrobe s výslednou kvalitou jedného produktu. Jeho ľudia vo výrobe boli nepozorní a preto často vyrábali nekvalitný produkt, ktorý sa potom predával ako druhá trieda za nižšiu cenu. Firma tým strácala veľa peňazí.
Patrik to skúšal so svojimi ľuďmi po dobrom, ale k žiadnemu zlepšeniu kvality to neviedlo. Tak sa naštval a zaviedol pravidlo, že im rozdiel v predajnej cene strhne z prémií. Od vtedy sa kvalita produktu prudko zvýšila. Akurát mu jeho ľudia vyčítajú, že je krutý šéf.
„Som krutý šéf?“, opýtal sa ma.
„Ste krutý šéf, ale ste chirurgicky krutý. A tak to je v poriadku, pretože to je trvalo udržateľné.“
Chirurgická krutosť sa dá dobre vysvetliť na príklade, keď si zabodnete tŕň do nohy a prídete k lekárovi, aby Vám ho vytiahol. Ten krutý človek (lekár) zoberie nôž a zareže vám do tela. Veď to je kruté, nie?
Áno, je to kruté, ale bez toho, aby vám zarezal do tela by vám ten tŕň z nohy nevybral. On vám spôsobuje bolesť, aby vám pomohol a vybral vám tŕň z nohy.
Chirurgická krutosť je teda minimálna krutosť, bez ktorej sa niektoré problémy vôbec nedajú vyriešiť. Horšie by bolo, keby Patrikova krutosť bola pomstychtivá, alebo sústavná. To by hrozilo, že svojim prístupom úplne rozloží svoj kolektív.
Potom sme si rozobrali rozdiely medzi chirurgickou, pomstychtivou a sústavnou krutosťou. Na nasledujúcej konzultácii mi Patrik referoval, že svojim ľuďom povedal, že síce krutý je, ale je to chirurgická krutosť a to je dobre. Vraj mu to povedal jeho kouč. A jeho ľudia mi vraj odkazujú, že k nim mám prísť na návštevu, že ukážu chirurgickú krutosť oni mne.
Toho sa až tak nebojím, ak si dopredu dohodneme, podľa čoho sa líši chirurgická krutosť od pomstychtivej krutosti. A vzhľadom na to, že iných Patrikových ľudí už dlhšiu dobu školím v komunikačných a manažérskych zručnostiach, povedal som Patrikovi, nech nechá preškoliť aj ich. Že im to rád vysvetlím.
Chirurgická krutosť je totiž veľmi dôležitým nástrojom zvyšovania efektivity práce a je dobré, keď ju ľudia vedia v praxi využívať. A nezamieňajú si ju s pomstychtivou, či sústavnou krutosťou.
Ak sa chcete dozvedieť viac o chirurgickej krutosti a iných veciach dôležitých pri vedení ľudí, príďte na školenie „Ako viesť ľudí s nadhľadom – LEADERSHIP“, ktoré sa koná streda 4.12 – štvrtok 5.12.2019 v Bratislave >>>
O tom, ako „prečítať“ prirodzenú motiváciu ľudí sa dozviete na školení „Tajomstvo motivácie ľudí odhalené“, ktoré sa koná v utorok 3.12.2019 v Prahe >>>
Pri tejto príležitosti som si uvedomil jeden dôležitý dôvod, prečo riaditelia a manažéri využívajú moje konzultácie. Často má naša konzultácia skôr podobu priateľského rozhovoru, kde mi rozprávajú, čo zaujímavého sa im v práci prihodilo. A ja im k tomu dávam svoje komentáre z hľadiska princípov fungovania manažmentu a komunikácie.
Veľa krát moji klienti hodnotia náš rozhovor slovami: „Len sme sa trocha porozprávali a ja sa zrazu cítim ľahší a optimistickejší. Usporiadal som si myšlienky, získal som nadhľad a hneď mám väčšiu chuť pustiť sa znova do práce.“
Ak si aj vy potrebujete usporiadať myšlienky a získať nadhľad v určitej situácii – vzťahy, zdravie alebo niečo v práci, objednajte sa na konzultáciu ku mne tu >>> >>>
Prajem Vám úspešný deň.
S pozdravom,
RNDr. Alexander Birčák
Manažérsky poradca a školiteľ.
PS: Pri kúpe vstupenky na školenie v Predpredaji je zľava 30%. Predpredaj vstupeniek na školenie „Ako viesť ľudí s nadhľadom – LEADERSHIP >>>“ končí 19.11., na školenie „Tajomstvo motivácie ľudí odhalené >>>“ končí 18.11. Prihláste sa čo najskôr.
Zanechaj komentár