Bolesť krížov a nadmerná únava

Pani klinická psychologička prišla s tým, že ju v poslednej dobe veľmi bolia kríže a je strašne unavená. Keď sa poobede vráti z práce domov, musí si ísť aspoň na hodinu pospať a aj tak je slabá ako mucha.

Manžel pani psychologičky má problémy so svojou bývalou manželkou, ktorá mu bráni stretávať sa s jeho dcérou. Exmanželka je plná nenávisti a zatrpknutosti a štve dcéru proti otcovi i celej jeho novej rodine.

Na pani psychologičke som s pomocou indikátora nameral emočné bloky od manželovej exmanželky. Zrušil som ich, pani psychologička mala pri tom pocity sprevádzajúce zrušenie emočných blokov a uľavilo sa jej.

Potom pri rozhovore som sa zaujímal, čo sa v poslednej dobe v jej živote zmenilo a od kedy pociťuje tie problémy. Ukázalo sa, že tie ťažkosti začali asi pred štyrmi mesiacmi, keď začala robiť platené psychologické vyšetrenia profesionálnych vodičov autobusov a kamiónov. Tí teraz bez potvrdenia od psychológa nemôžu vykonávať svoju profesiu.

Spýtal som sa jej, čo je na tých vyšetreniach najnepríjemnejšie. Odpovedala, že najhoršie na tom je, keď tie vyšetrenia vodič nespraví. Tým, že mu nedá potvrdenie o psychickej spôsobilosti, tak on príde o prácu.

Mnohí vodiči si myslia, že keď si za vyšetrenie zaplatia, tak to potvrdenie aj dostanú. Ak sa ukáže, že si síce zaplatili, ale na testoch prepadli, niekedy to berú veľmi ťažko. Niektorí sa ju snažia „ukecať“, iní ju emočne vydierajú, že kvôli nej prídu o živobytie. A ona má z toho zlý pocit, že takto tomu vodičovi skazí život.

Spýtal som sa jej, prečo bol prijatý zákon, že profesionálni vodiči musia prejsť psychotestami.
– Ak má vodič spomalené reakcie, alebo znížené vnímanie, ľahko môže niekam nabúrať.
– Myslíš ako ten autobus, čo havaroval na železničnom priecestí a bolo tam toľko mŕtvych?
– Ano.
– A aká je tvoja funkcia v ľudskej spoločnosti?
– Zistiť, kto na to má psychické predpoklady, a u koho hrozí, že na ceste zabije seba aj iných ľudí.
– Takže ty si tu na to, aby si dala povolenie každému vodičovi, ktorý si za vyšetrenie zaplatí?
– No, to nie. To oni si to myslia.
– Tak na čo si tu ty? Za čo tí vodiči vlastne platia, keď prídu na vyšetrenie?
– Aby som zistila, či na to majú, alebo nie. Lenže oni to vidia tak, že ja som tá zlá, lebo im nechcem dať potvrdenie.
– Oni to síce môžu tak vidieť, ale dôležité je, aby si ty zmenila svoj pohľad na seba – kedy si dobrá, a kedy si zlá. Ty nie si dobrá vtedy, keď dáš potvrdenie nespôsobilému vodičovi a on ťa bude mať rád. Ty nie si platená od toho, aby si dávala potvrdnie každému, kto si zaplatí. Ty si platená od toho, aby si oddelila spôsobilých vodičov od nespôsobilých. Tvojou povinnosťou je nedať nespôsobilým vodičom potvrdenie. Ty si ako revízor v električke. On nie je platený za to, aby ho mali cestujúci radi. On je platený za to, že odhalí čierneho pasažiera. Ten cestujúci ho za to určite nebude milovať. Ale ak revízor nie je schopný odhaľovať cestujúcich bez lístka, tak ho firma nepotrebuje. Tak isto aj teba spoločnosť nepotrebuje, ak nie si schopná vyradiť nespôsobilých vodičov.
– Tebe sa to ľahko hovorí, ty si ich nepočul, čo mi v takých situáciách hovoria. Ja keď nedám chlapovi pred šesťdesiatkou potvrdenie, čo bude ďalej robiť?
– To nie je tvoj problém, ale jeho. Keď mu ho dáš, on si sadne do autobusu a zabije seba aj kopu cestujúcich. Ty mu síce robíš zle, ale to je menšie zlo, než keby zabil seba a iných ľudí. V konečnom dôsledku robíš dobre jemu, a všetkým, koho nezabije. A vôbec, ty si na vine, že ten vodič prepadne na testoch?
– Nie, môže si za to buď vodič tým, že veľa pije (alkohol), alebo je po úraze, ktorý zhorší jeho reakcie, alebo je proste starý a starí ľudia už nemajú také reakcie, ako mladí.
– Vidíš, takže to nie je tvoja vina, že nedostane potvrdenie. Buď si to spôsobil sám alkoholom, alebo mal úraz, alebo je na tú prácu príliš starý. A tvojou povinnosťou je práve takýchto ľudí vylúčiť z obehu. Keď ich vylúčiš, potom budeš dobrá psychologička.

Pri ďalšom rozhovore sme prišli aj na príčinu, prečo bola tak citlivá na emočné vydieranie neúspešných vodičov. Celá jej doterajšia práca bola o tom, že ona je tá dobrá, ktorá svojim pacientom pomáha v ťažkých situáciách. A zrazu ju neúspešní vodiči začali obiňovať z toho, že ona je tá zlá, že im zničila život, lebo im nechce dať potvrdenie. Bola to proste nová životná situácia, v ktorej sa cítila zraniteľná a nevedela, ako odrážať emočné útoky neúspešných vodičov.

Aby sa jej ľahšie hovorilo NIE, poradil som jej, nech si zoženie fotku z havárie autobusu s čiernymi igelitovými vrecami na mŕtvoly. Vždy, keď bude mať pocit, že na ňu vodič príliš tlačí, nech mu ju ukáže a povie, že toto mu nedovolí urobiť.

Po niekoľkých týždňoch mi pani psychologička povedala, že sa jej pri návšteve u mňa veľmi uľavilo, únava prešla, aj bolesť chrbta. Pochopila totiž, čo robí v práci zle, kde jej uniká jej energia a zmenila to. A nepotrebovala ani fotografiu z havárie autobusu. Má v tom jasno a basta.

Z priebehu tohto prípadu je pravdepodobné, že problémy pani psychologičky mali dva zdroje. Jedným zdrojom boli negatívne emócie manželovej exmanželky. Bolestiam krížov sa niekedy hovorí aj „hexenschuss“, čo v doslovnom preklade z nemčiny znamená „rana od čarodejnice“. Zrušenie tejto „rany“ – emočného bloku viedlo k tomu, že bolesti krížov prestali.

Príčinou jej nadmernej únavy bol podľa všetkého jej nejednoznačný postoj k emočnému vydieraniu od neúspešných vodičov. Tým, že si ujasnila, prečo je dobré, že im potvrdenie nedá, stala sa voči takémuto vydieraniu odolná.

Zanechaj komentár