Spôsobov, ako upadnúť do šéfovej nemilosti je niekoľko. Buď k sebe so šéfom nepasujete osobnostne, takže ste v nemilosti šéfa dlhodobo.
Alebo si so šéfom osobnostne vyhovujete, ale vplyvom určitých ľudí, alebo okolností sa dostanete do problémov, narobíte problémy aj šéfovi a upadnete do jeho nemilosti.
Čo vtedy robiť, ako opraviť vzťahy, ktoré sa zdajú byť nenávratne zničené?
Podobný prípad som zažil aj ja pred mnohými rokmi, keď som nastúpil na miesto riaditeľa marketingu Linde Gas v Prahe. Z počiatku ideálny vzťah so šéfom sa vinou neprajníkov rozbil a ja som upadol do jeho nemilosti, šírili sa dokonca reči o mojom prepustení.
Z tejto zdánlivo neriešiteľnej situácie som sa dostal vďaka 3 pravidlám. Zaujíma Vás, aké sú to pravidlá? Čítajte ďalej …
Už na prijímacom pohovore do Linde Gas sme si s mojim šéfom, členom predstavenstva padli do oka. Mali sme podobný štýl rozmýšľania, vyznávali sme rovnaké hodnoty, vedeli sme spolu vymyslieť úžasné veci.
Môj šéf ma za riaditeľa marketingu veľmi chcel. Tak veľmi, že mi dal dvojnásobný plat, ako mal môj predchodca a služobné auto k tomu. Nastúpil som do zamestnania a pustil sa plnou parou do práce. Šéf bol s mojou prácou veľmi spokojný a dobre sa nám spolupracovalo.
Po dvoch mesiacoch prišla katastrofa, na ktorú som si nevedomky zarobil už pred dvoma rokmi v stavebnej sporiteľni Wüstenrot v Prahe.
Do Wüstenrotu som nastúpil ako obchodný vedúci a mal som na starosti predajný kanál bytové družstvá. Zdedil som ho v žalostnom stave – predaj stavebného sporenia medziročne poklesol o 50%. Asi po štyroch mesiacoch rozhovorov s predsedami bytových družstiev som vytvoril produkt na hromadný predaj stavebného sporenia pre bytové domy – Rekofond Wüstenrot.
Rekofond mal na trhu obrovský úspech a tak si členovia predstavenstva Wüstenrotu povedali, že by som bol dobrý riaditeľ marketingu. Ja som povýšenie s radosťou prijal.
Približne v rovnakom čase ako ja do Wüstenrotu nastúpila istá povedzme Dagmar s tým, že sa po čase stane riaditeľkou marketingu. Bola však mimoriadne nepríjemná, stále intrigovala a namiesto toho, aby problémy riešila, tak ich vyrábala. Viete si predstaviť ako sa „potešila“, keď zistila, že riaditeľom marketingu nebude ona, ale ja a ona bude moja podriadená. To ešte len začala vystrájať.
Asi po pol roku prišla s geniálnym nápadom, že ma prepustí zo zamestnania. Zadržala u seba faktúru od našej reklamnej agentúry a potom obvinila z nedodržania splatnosti faktúry mňa. Vraj agentúra bude požadovať penále a za všetko môžem ja, lebo som neschopný.
Veci nabrali ale úplne iný obrat, ako očakávala Dagmar. Stačil jeden telefonát do agentúry a žiadne penále sa nekonalo. Keď sa ma môj šéf opýtal, ako to vlastne bolo, tak som mu vysvetlil, že to všetko spískala Dagmar. Ďalšia šéfova otázka bola, či ju ešte chcem vo svojom tíme. Keď som mu povedal, že nie, tak sa mu uľavilo a povedal mi, nech zariadim jej prepustenie. On to vraj pretlačí v predstavenstve.
Tým som si samozrejme u Dagmar získal nehynúcu „náklonnosť“, čo ma až tak veľmi netrápilo. Veď – zíde z očí, zíde z mysle.
O to nepríjemnejšie bolo moje prekvapenie, keď som druhý mesiac v Linde išiel na zaškolenie do mníchovskej centrály. Môj nemecký šéf mal v kancelárii korkovú nástenku a na nej nemal nič, iba jedinú fotografiu – z brnenského závodu Linde. Na nej bol on a naša známa Dagmar, pričom on ju tam držal rukou okolo ramien a vôbec medzi nimi nebola cudná vzdialenosť. Nemohol som uveriť vlastným očiam, Dagmar?!? Svet je malý a jej pomsta pre mňa vôbec nebude sladká.
Ako som potom zistil, Dagmar pred nástupom do Wüstenrotu pracovala ako sekretárka predsedu predstavenstva Linde a tiež sa tam chcela stať riaditeľkou marketingu. Pretože robila viac problémov, ako ich riešila, môj český šéf v Linde jej pomohol z Linde odísť. Aj keď z Linde odišla, aj tak tam mala kopec známych a spojencov, ktorí jej radi posunuli informácie.
Po mojom návrate z Mníchova začal na mňa hon na čarodejnice, ktorý viedol môj nemecký šéf. Nechal sa počuť – Birčákovi nové služobné auto nedávajte, o 2 mesiace už tu nebude, a podobne.
K útokom proti mne sa pridali všetci neprajníci môjho českého šéfa, ktorí si chceli do neho kopnúť. Ja som bol pod obrovským stresom, aj môj český šéf bol pod obrovským stresom. Naše vzťahy sa dostali na bod mrazu, bol na mňa podráždený. Mal som pocit, že sa mi vyhýba a že si kladie otázku, či má pre neho zmysel za mňa bojovať. Či ma radšej nemá hodiť cez palubu a zachrániť si svoje pozície.
Prišiel čas plánovať inzerciu v odborných časopisoch na budúci rok na podporu predaja našich produktov. Zvolal som poradu dôležitých ľudí z odbytu, na ktorej sme to mali naplánovať. Dopredu som svojmu českému šéfovi vysvetlil, prečo by tam mal prísť. On svoju účasť prisľúbil, ale pol hodiny pred jej konaním mi jeho asistentka zavolala, že sa mu to nehodí. Odkázal som mu, že je to veľmi dôležité, tak nech príde kľudne aj neskôr, len nech príde.
No skvelé, bez neho tá porada vôbec nemá zmysel. Tu už pomôže iba zázrak!
Zázrak? To mi pripomenulo, čo som mal urobiť oveľa skôr: Zavolať môjmu mentálnemu koučovi, že potrebujem jeho pomoc.
Môj mentálny kouč nebol nadšený, že mu volám na poslednú chvíľu, ale povedal, že sa na to pozrie.
Môj český šéf prišiel na poradu asi o 15 minút neskôr a bol viditeľne naštvaný. Ako čas bežal, začal sa zapájať do diskusie a po dvoch hodinách sme odsúhlasili plán inzercie. Po porade prišiel za mnou a hovorí: „Pane doktore, nechtěl jsem sem přijít, ale jsem rád, že jste mě přemluvil, abych přišel.“
Potom som urobil výberové konanie na reklamnú agentúru, cez ktorú budeme zadávať inzerciu do časopisov. A vyhrala to iná agentúra, než tá, s ktorou Linde spolupracovalo dovtedy. Vtedy prišiel Dagmarin smrtiaci úder.
„Odstavená“ reklamná agentúra napísala žalobný list môjmu nemeckému šéfovi, v ktorom ma obvinila, že ja som im ukradol ich plán inzercie v odborných časopisoch. Ten plán inzercie je ich drahocenné know-how a oni si ho cenia na 1 milión korún. Ďalej žiadali, aby sme zmluvu o zadávaní inzercie na budúci rok uzavreli znovu s nimi a ja aby som bol exemplárne potrestaný. Potom vraj nebudú žiadať odškodné za know-how, ktoré sme im ukradli.
Môj český šéf nebol žiadne neviniatko a žil v reálnom svete. Keď žalobný list pristal až na jeho stole, prvá vec, na ktorú sa ma spiklenecky opýtal bola: „Pane doktore, fakt jsme jim ten plán inzerce ukradli?“
Odpovedal som mu, že nie a pripomenul som mu, že sme ho vlastnoručne vytvorili vtedy na tej porade, na ktorú veľmi nechcel prísť. „No jasně, to si pamatuju, vždyť jsme to vytvořili my!“
Tým bol žalobný list definitívne zmietnutý zo stola a Dagmar si vylomila svoje jedovaté zuby. Hon na čarodejnice skončil. Táto kríza upevnila môj vzťah s českým šéfom a ja som sa znova dostal na výslnie.
Už o rok som mal nadštandardné priateľské vzťahy aj s mojim nemeckým šéfom. Vždy, keď priletel z Mníchova do Prahy, išiel som ho vyzdvihnúť z letiska mojim služobným autom a v mojej kancelárii mal odložené veci počas svojho pobytu v Prahe. Ja som mal zase odložené veci v jeho kancelárii, keď som išiel služobne do Mníchova.
Ako sa mi podarilo dostať sa z nemilosti českého i nemeckého šéfa? Riadil som sa týmito 3 pravidlami:
1. Aj napriek ohováračskej kampani som to nevzdal a ďalej som si robil svoju prácu najlepšie, ako som vedel.
2. Prísne som dodržiaval podnikové pravidlá, aby ma nikto nemohol nachytať pri ich porušovaní.
3. Intenzívne som spolupracoval so svojim mentálnym koučom. V takých vypätých situáciách je totiž veľmi dôležité „vypustiť“ negatívne emócie zo vzťahov s pomocou mentálnych techník.
Existujú rôzne mentálne techniky na zníženie stresu a „uvoľnenie“ negatívnych emócií vo vzťahoch. Niektoré sú zložitejšie a vyžadujú si náročný tréning. Iné sú jednoduchšie a zvládne ich aj začiatočník. Tieto mentálne techniky spočívajú v tom, že človek vie, čo si má v duchu povedať, aby uvoľnil svoj stres i stres zúčastnených ľudí.
Zaujíma vás, ako zlepšiť vzťahy v práci i v súkromí tým, že uvoľníte svoj stres i stres zúčastnených ľudí? Príďte na školenie „Mentálne techniky na zvládanie stresu“ >>>, ktoré sa koná už v auguste v Bratislave (15.8.), Poprade (22.8.) a Prahe (29.8.).
Prajem Vám úspešný deň.
S pozdravom,
RNDr. Alexander Birčák
Mentálny kouč a školiteľ.