Syndróm vyhorenia konateľky

Raz sa na mňa obrátila konateľka istej firmy, že ju v poslednej dobe nebaví práca. Premýšľa, či už na to nie je príliš stará, či by nemala ísť robiť niečo iné. Firma síce prosperuje, ani kríza sa jej veľmi nedotkla, lebo patria do veľkého holdingu a ich výrobky odoberajú sesterské spoločnosti. Majiteľ holdingu síce postavil v Maďarsku ďalšiu fabriku, kvôli kríze ju ale nespustil do prevádzky, aj keď mala byť spustená už pred rokom.

Potom mi povedala, čo ju v poslednej dobe najviac znechutilo. Pred rokom jej majiteľ prikázal znížiť skladové zásoby výrobnej suroviny. Snažila sa mu vysvetliť, že ju budú potrebovať, ale on sa s ňou o tom vôbec nebavil. Vraj keď tie zásoby nezníži, tak dostane výpoveď.
Tú surovinu mala vo veľkom zásobníku, v ktorom mala uskladnenú rovnakú surovinu aj susedná firma. Tak zašla za ich riaditeľom, či by od nej teraz papierovo neodkúpil tú prebytočnú surovinu. A až ju bude ona potrebovať, tak ju od neho za rovnakú cenu kúpi späť. Riaditeľ súhlasil a tak jej papierovo znížili skladové zásoby.
O pol roka cena suroviny v dôsledku krízy padla na polovičnú cenu. Keby konateľka nakúpila plný zásobník suroviny, mohla by oproti bežným cenám ušetriť 200.000 €. Keď to povedala majiteľovi holdingu, ten sa s ňou zase o tom odmietol baviť. Z toho bola ešte viac znechutená, aj začala pochybovať, či tá práca má ešte zmysel.

Začali sme hľadať odpoveď na otázku, prečo sa majiteľ holdingu správal tak divne. Chytili sme sa zníženia skladových zásob. Kto by mohol od majiteľa požadovať, aby znížil zásoby? Postavil novú fabriku, asi to nebolo za hotové, ale na úver. Fabrika kvôli kríze nezačala vyrábať, z čoho potom spláca úver? Keď si chcel v banke vybaviť odklad splátok, tak od neho určite chceli údaje o hospodárení celého holdingu. Čo banku zaujíma ako prvé, keď firma nemôže splácať úver? Nadbytočné skladové zásoby.
– Je logické, že od majiteľa požadovali zníženie skladových zásob?
– Je.
– Je logické, že vám nedovolil nakúpiť surovinu za polovičnú cenu?
– Je. Ale prečo mi to nevysvetlil?
– Keď vám banka chce vyhlásiť konkurz na holding, asi máte iné starosti, než sa vykecávať s každým ublíženým konateľom v holdingu. Vy si ich predsa platíte, aby vám pomáhali a počúvali vás, nie aby vám to kazili, keď je vám najhoršie. Veď od takého stresu niektorí aj ochorejú, alebo dostanú infarkt.
– To máte pravdu, náš majiteľ za pol roka schudol o 20 kíl. Oblek na ňom visí ako vrece na palici.

Ozubené kolieska do seba zapadli a pani konateľka ožila.

Toto dokáže s človekom urobiť informačný blok (nevedomosť). Pani konateľka bola zablokovaná nedostatkom informácií o tom, prečo sa majiteľ holdingu správal tak divne. Stačilo jej dodať pravdepodobné vysvetlenie podivného správania majiteľa a veci jej zase dávali zmysel.

Zanechaj komentár