Zažili ste neúspech? Čomu Vás naučil?

Nedávno som počul pána pred päťdesiatkou hovoriť o tom, ako ho jeho práca nebaví. Vraj sa s tým ale nedá nič robiť, lebo firmy teraz všade hľadajú iba mladých a dynamických ľudí. Vie to, lebo mu to povedali pri pohovore v jednej spoločnosti. Tak sa so súčasnou nezaujímavou prácou musí zmieriť a nejako to vydržať do dôchodku.
 
Ak sa rozhodneme zmeniť svoj život v nejakom smere, často sa pri prvom – druhom pokuse stretneme s nezdarom. Stretnutie s neúspechom býva nepríjemné a ubíjajúce. A veľa ľudí to úplne odradí od ďalších pokusov zmeniť svoj život. Vysvetlia si totiž neúspech ako znamenie, že sa o zmenu nemajú pokúšať.
 
Výsledkom je, že ustrnú v nevyhovujúcom vzťahu, nudnej a málo platenej práci, či v zhoršenom zdravotnom stave. Povedia si, že zmena nie je možná, lebo to dvakrát nevyšlo a že to teda nejako musia vydržať po starom. Zmenia sa na otrávených ľudí, ktorí žijú neuspokojivý život, lebo tak musia a inak to nejde.

 
To je tiež možnosť, ako reagovať na neúspech. Aj keď Japonci hovoria, že kde je jedna možnosť, tam sú v skutočnosti možnosti tri. Ako toto pravidlo využiť v praxi?

Naše pokusy o zmenu zlyhali možno preto, že sme boli v nesprávny čas, na nesprávnom mieste a urobili sme tam nesprávnu vec. Pozrime sa teda na náš neúspech z hľadiska času, miesta a činov, ktoré sme tam urobili. Možno bude treba na sebe zmeniť len jednu vec, možno dve a možno všetky tri. Áno, je to niekedy dosť namáhavé. Ak nám ale zmena za to stojí, je treba do toho ísť.

Niekedy pomáha, keď sa inšpirujeme príbehom niekoho iného, kto v podobnej situácii najprv zlyhal a potom uspel. Vedeli ste napríklad, že Walta Disneya vyhodili z novín, lebo mu vraj chýbala predstavivosť a talent? Disney to ale nevzdal a dnes jeho kreslené postavičky zabávajú deti na celom svete.

O prekonávaní neúspechu a dosahovaní úspechu som hovoril aj pre magazín Reflex na TV Markíza.
Pozrite si krátke video (4,05 min.), ako dokázali prekonať svoj neúspech slávni ľudia, napríklad Churchill, Einstein, Marilyn Monroeová či Oprah Winfreyová. Kliknite tu: 

 
Chcete sa dozvedieť viac o tom, ako využiť neúspech a úspešne prekonávať prekážky vo svojom živote? Príďte na moje školenie:
 

Čo robia úspešní, aby boli úspešní.

Inými slovami „Prečo asertivita (ne)funguje?“
Bratislava, utorok 26.11.2013. Čítajte viac >>>
 

Alebo na školenie:

Ako viesť ľudí s nadhľadom – leadership.

Inými slovami „Ako primäť ľudí, aby urobili to, čo pôvodne nechceli a aby to urobili radi?“
Praha ut. 19.11. – 20.11.2013,
Bratislava, po. 2.12. – ut. 3.12.2013. Čítajte viac >>>
 

Alexander Birčák
Prajem Vám úspešný deň.
 
RNDr. Alexander Birčák
Konateľ spoločnosti a lektor
 
Albisa s.r.o.
Mob: +421 904 864 912
 

PS: Pošlite tento článok svojim známym, nech sa tiež inšpirujú.

Zanechaj komentár