Ponuky na zmenu zamestnania dostávajú radoví zamestnanci i manažéri. Ak je človek v práci spokojný, niet čo riešiť. Ak ale človek v práci nie je spokojný, nastáva čas zvažovania a koketovania s novou pracovnou príležitosťou.
V podobnej situácii sa pred pár rokmi ocitol aj Milan, obchodný riaditeľ istej spoločnosti. Vo firme sa pripravovali organizačné zmeny a jeho pozícia vyzerala byť oslabená. Hrozilo, že ho zaradia na nižšiu pozíciu a že mu aj znížia plat.
Vtedy dostal lukratívnu ponuku, ísť na podobnú pozíciu do inej spoločnosti. Nastalo obdobie zvažovania a rozhodovania.
Milan je veľký pragmatik, pri ťažkých rozhodnutiach ale využíva aj neštandardné postupy. Aj v tom prípade použil svoje eso v rukáve a zašiel na workshop konštelácií.
Firemné / rodinné konštelácie je psychologický nástroj, ako získať nadhľad v zložitých situáciách. Naviac pri nich často prebieha aj určitá forma emočného odblokovania.
Na konštelácii sa zúčastňuje moderátor konštelácií, klienti, ktorí si dávajú postaviť konšteláciu na nejakú svoju životnú situáciu a diváci – herci, ktorí podľa potreby hrajú určité role v rozostavení klientovej situácie.
Klient dá zadanie, čo si chce pri svojej konštelácii riešiť. Moderátor určí osoby, ktoré má klient postaviť do voľného priestoru v miestnosti. Klient si potom z prítomných vyberá osoby do svojej konštelácie. Ak divák súhlasí, že bude hrať určenú osobu v konštelácii, klient ho chytí zozadu za ramená a umiestni ich podľa svojich pocitov do priestoru v miestnosti.
Herci v konštelácii chvíľu stoja na svojom mieste a potom popisujú svoje pocity, prípadne plnia inštrukcie moderátora.
Na workshope konštelácií sa stretnú často úplne neznámi ľudia. Napriek tomu zažívajú pocity, ktoré dávajú klientovi zmysel a pomáhajú mu pochopiť svoju situáciu.
Milan si na konštelácii mal postaviť osobu, ktorá mala hrať jeho. Potom osobu, ktorá mala zastupovať jeho súčasné zamestnanie, a osobu, ktorá mala zastupovať ponuku práce z inej spoločnosti.
Jednotlivé osoby po rozostavení popisovali svoje pocity. Nakoniec dal moderátor pokyn hercovi, ktorý hral v konštelácii Milana, aby si vybral, ktorá práca je mu pocitovo najbližšia. Milanov zástupca položil ruku na rameno hercovi, ktorý zastupoval Milanovu súčasnú prácu.
Milan odchádzal z konštelácii veľmi spokojný a ponuku práce v inej spoločnosti odmietol. Zmobilizoval svoje sily a v neistom období prišiel so stratégiou, ktorá mu priniesla potvrdenie v jeho funkcii a aj obchodný úspech. A aj dnes, po rokoch, je so svojou voľbou veľmi spokojný.
Niektorí ľudia konštelácie odmietajú ako nevedeckú metódu a dojmológiu. A celkom rozumiem ich argumentom.
Na druhej strane to je skvelý spôsob, ako získať nadhľad v zložitých situáciách. A je úplne jedno, či to je podvod a dojmológia, alebo rontgenovanie skutočných pocitov. Dôležité je, či sa s výsledkom konštelácie klient dokáže stotožniť, alebo nie.
Žiadne rozhodnutie je niekedy to najhoršie rozhodnutie. Lebo ak sa rozhodneme zle a ukáže sa, že sme sa rozhodli zle, vždy môžeme svoje rozhodnutie zmeniť. Ak sa nerozhodneme nijako, tak zostaneme aj naďalej paralyzovaní a nič sa v našom živote nezmení.
Milanovi konštelácia pomohla rozhodnúť sa, že zostane a tak sa mohol sústrediť na to, aby zložitú situáciu vyriešil efektívne vo svoj prospech.
Ja tiež využívam konštelácie na riešenie svojich situácií, aj keď je to skôr na súkromné záležitosti.
A čo vy, využili ste niekedy konštelácie? Prípadne akým spôsobom sa rozhodujete v zložitých situáciách? Podeľte sa s nami v komentároch pod článkom.
Prajem Vám úspešný deň.
S pozdravom,
RNDr. Alexander Birčák
Manažérsky kouč a školiteľ.
PS: Ak práve riešite nejakú zložitú životnú / pracovnú situáciu, pohľad nezaujatého odborníka ľuďom často pomôže získať nadhľad a riešenie situácie. Prihláste sa ku mne na konzultáciu tu >>>
Zanechaj komentár