Čo motivuje ľudí darovať krv?

Možno ste už niekedy počuli výzvu na darovanie krvi, spojenú s popisom akútneho nedostatku krvi na transfúziu. A možno Vás tiež napadlo, prečo transfúzne stanice neponúknu peňažnú odmenu za poskytnutie tejto vzácnej tekutiny? Za všetko sa platí, tak prečo nie za krv? Veď čo z toho človek ináč má, keď daruje krv?

Americkí ekonómovia v sedemdesiatych rokoch uskutočnili prieskum, pri ktorom sa snažili zistiť niečo o motivácii dárcov krvi. Skúsili ponúknuť dárcom krvi namiesto morálneho ocenenia – peniaze. Myslíte, že darovanej krvi pribudlo? Práve naopak: keď ľudia dostali namiesto uznania za ich dobročinnosť a nezištnosť malú peňažitú odmenu, množstvo darovanej krvi pokleslo! Finančná odmena zmenila dobročinný skutok na bolestivý spôsob, ako si zarobiť pár dolárov. A to sa ľudom nevyplatilo.

Čo by sa stalo, ak by dárcom ponúkli 50, 500, alebo 5.000,- dolárov? Určite by sa počet dárcov dramaticky zmenil. No dramaticky by sa zmenilo tiež niečo iné, pretože každý stimul má tiež tienistú stránku. Ak by odrazu malo pol litra krvi hodnotu 5.000,- dolárov, zaujalo by to nepochybne veľa ľudí. A našli by sa medzi nimi aj takí, ktorí by sa snažili túto krv získať doslova s nožom v ruke. Možno by sa pokúsili predávať prasačiu krv, alebo by falšovali preukazy totožnosti, aby obišli limity pre dárcov.

A tak poskytovanie krvi na záchranu iných ľudí zostalo pri starej dobrej morálnej stimulácii.

Keď 11. septembra 2001 padli dvojičky, po celom svete sa enormný počet ľudí zasiahnutý touto správou rozhodol darovať krv. Z faktického hľadiska to bol nezmysel, obete pádu dvojičiek nemohli potrebovať darovanú krv zo Slovenska. Tí, ktorí vtedy darovali krv tak ale dávali najavo svoje odhodlanie zomknúť sa a spoločne čeliť útokom.

Podobne to je tiež v zamestnaní – ľudia nie sú motivovaní k práci iba peniazmi. Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, navštívte naše školenie z cyklu Emočná inteligencia pre šéfov: MOTIVÁCIA ĽUDÍ A KOMUNIKÁCIA.

Mestá a termíny školení:

Vysoké Tatry, štvrtok 12.4.2012, Grandhotel, Starý Smokovec 38,*
Bratislava, streda 16.5.2012, Hotel Barónka, Mudrochova 2,*
Praha 6, streda 23.5.2012, Hotel Fortuna West, Mrkvičkova 2.
Trvanie od 9.00 do 16.00 hod.

* Účastníci školenia obdržia v uvedených hoteloch 10% zľavu na ubytovanie.

Cena školenia: 220,- € pri uhradení účastníckeho poplatku po uzávierke.
Cena 198,- € – zľava 10% je pri platbe pred uzávierkou.
Uzávierka jednotlivých termínov je 7 kalendárnych dní pred konaním školenia.

Chcete od ľudí vyšší výkon a nové veci?

Motivácia je, keď ľudia požadovanú vec sami chcú urobiť. Manipulácia je, keď to ľudia urobiť musia. Komunikácia je nástroj, ktorými môžete ľudí buď naštartovať, alebo psychicky zablokovať.

Používate k motivácii ľudí svoju, alebo ich energiu? Funguje Vám pri motivácii lepšie “cukor”, alebo “bič”? Že to niekedy celkom nefunguje? Možno len používate “cukor”, ktorý tomuto typu ľudí nechutí, alebo bič, ktorý ich nebolí.

Predstavte si, že niečo chcete od zaťatého človeka

ktorý Vás už nevytáča. Viete totiž, po čom jeho srdce túži. Niekoľkými otázkami ste tiež zistili, prečo odmieta splniť Vašu požiadavku. Keď to nepôjde po dobrom, viete akými pákami ho k tomu prinútiť.

Kedy je manipulácia etická?

Manipulácia je ako oheň – dobrý sluha a zlý pán. Zodpovedaním tejto otázky sa Vám otvoria nové možnosti na ovplyvňovanie ľudí a zlepšenie Vašich manažérskych výkonov.

Nejde o teóriu, dôležitá je prax.

Na školení si uvedomíte, aké nástroje už dnes bežne používate na vedenie ľudí. A aké iné možnosti pri tom máte. Na príkladoch z praxe si vyskúšate zvládanie emočne vypätých situácií.

 

Čo ste nám o školení „Motivácia ľudí a komunikácia“ napísali:

Na školení som si uvedomila viacero vecí o motivácii, ktoré som síce už vedela, ale dala som si ich do nových súvislostí. Tak ich budem môcť lepšie využiť v praxi. Bolo to super!
Renáta Belicová, manažér ľudských zdrojov TESCO STORES a.s., Beckov

Podobné školenie o motivácii by mal absolvovať každý, kto pracuje s ľuďmi. Dáva komplexný pohľad na vec. Rád sa k materiálom zo seminára vrátim s odstupom času.
Roland Sikhart, konateľ CAR ZONE s.r.o., Bratislava

Seminár rozšíril moje obzory práce s ľuďmi nezaujatým pohľadom na ich motiváciu. Je to iný pohľad na motiváciu a možnosti manipulácie pre dosiahnutie cieľa. Bolo to super zresetovanie mojej hlavy pre ďalšiu prácu. Milan Veselý, konateľ Profi Cars s.r.o., Trenčianská Turná

 

Cieľom školenia je zlepšiť Vašu schopnosť motivovať ľudí.

Veľká časť školenia sa venuje diskusii, analýze emócií a hľadaniu úspešných riešení na predpripravených príkladoch z praxe. Ak si prajete, môžeme formou brainstormingu rozobrať aj Váš konkrétny prípad. Získate tak cenné rady od nezaujatých ľudí.

Z obsahu školenia:

  • emočná inteligencia a emócie pri ovplyvňovaní ľudí,
  • typy komunikácie medzi ľuďmi, transakčná analýza, spôsoby reakcie na povel,
  • spôsob tvorby postojov a ich využitie pri motivácii a manupulácii,
  • motivácia ľudí svojou a ich energiou, rozdiel medzi reguláciou a vedením,
  • typológia ľudí podľa motivácie, inteligentná neposlušnosť,
  • rozdiel medzi stimuláciou a manipuláciou a obrana proti manipulácii,
  • presadenie pokynov stimuláciou, diktátom, klamstvom či vydieraním a ich dôsledky,
  • psychické prekážky plnenia úloh,
  • kedy a k čomu možno použiť pomoc z vonku.

Pre koho je školenie určené:

Pre podnikateľov, riaditeľov, vedúcich pracovníkov a záujemcov o rast osobnosti.
Po absolvovaní školenia obdržia účastníci certifikát.

Zaujalo Vás to školenie? Prihláste sa hneď teraz – ušetríte 10%.

198,- € je cena pri uhradení účastníckeho poplatku pred uzávierkou (zľava 10%). PRIHLÁSTE SA TU

Prihláste sa dvaja z jednej firmy a ušetríte ďalších 10%.

MNOŽSTEVNÁ ZĽAVA: pri dvoch účastiach (dvaja účastníci na jednom školení, jeden účastník na dvoch školeniach – na jednu faktúru) je zľava 10% z účastníckeho poplatku.

Pri účasti na troch školeniach na jednu faktúru je zľava 20% z účastníckeho poplatku. Množstevnú zľavu je možné kombinovať so zľavou za platbu pred uzávierkou. PRIHLÁSTE SA TU

Cena zahŕňa pracovné materiály, občerstvenie, obed a ako bonus hodinovú konzultáciu v hodnote 100,- €.

Toto, alebo iné školenie môžeme uskutočniť aj pre zamestnancov Vašej spoločnosti. Napíšte nám prosím miesto školenia a počet zamestnancov, ktorých chcete preškoliť. My Vám zašleme cenovú ponuku školenia.
 

Prednáša:

RNDr. Alexander Birčák, poradca, kouč a lektor.

Profesné skúsenosti lektora: čítajte viac…

OBCHODNÉ PODMIENKY ŠKOLENIA: čítajte viac…
 

PRIHLÁŠKA

[contact-form-7 404 "Nenájdené"]

Zanechaj komentár