Kedy ste naposledy dali darček sami sebe?

Ráno, keď vstanem a idem do kúpeľne, prechádzam okolo veľkého zrkadla. Pozdravím sa svojmu odrazu: „Dobré ráno, Tony!“ Môj odraz v zrkadle sa mi odzdraví:“ Dobré ráno, Tony!“
 
Ak Ti Tvoj odraz v zrkadle nepopraje „Dobré ráno“, vráť sa naspäť do postele – nebudeš mať dobrý deň, lebo sa nemáš rád. Neopováž sa ísť v takom stave do práce, alebo medzi ľudí.

 
Tieto slová austrálskeho motivačného rečníka Tonyho Achmata ma zaujali.
 
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako náš vzťah samého k sebe ovplyvňuje našu úspešnosť v práci, vo vzťahoch doma i v zamestnaní a tiež náš zdravotný stav?

Ak nemáme radi sami seba, ostatným ľuďom o sebe hovoríme: „Tiež ma nemajte radi, som zlý človek!“

Ľudia, ktorí nemajú radi sami seba sa obvykle cítia nešťastní a osamelí. A dávajú to ostatným ľuďom najavo rôznymi spôsobmi – tým, ako vyzerajú, ako sú upravení, oholení / nalíčení, akú vôňu okolo seba šíria, či aké slová používajú.

Ak tí ľudia nemajú radi sami seba, ak stavajú iných ľudí proti sebe, aké sú ich šance na úspech? Veď v našej spoločnosti úspech vo veľkej miere závisí práve na našej schopnosti komunikovať s inými ľuďmi a ovplyvňovať ich tak, aby sme mali z toho úžitok.

Pravda, cisár Nero sa vyžíval v ponižovaní iných ľudí a dlhú dobu mu to celkom fungovalo. Nakoniec sa ľudia proti nemu vzbúrili a on radšej spáchal sebevraždu, len aby sa im nedostal do rúk živý.

Ak si sami sústavne vytvárame stresujúce situácie, môže sa to odraziť na našej podráždenosti, zhoršených vzťahoch, zvýšenom krvnom tlaku, či iných psychosomatických zdravotných problémoch.
 
 
Ľudské vzťahy sú ako rastliny v záhrade. Ak sa o ne staráme, polievame a dodávame živiny, odmenia sa nám krásnymi kvetmi a bohatou úrodou. Podobné to je aj s našimi vzťahmi s príbuznými, priateľmi a kolegami. Ak do vzťahov investujeme, zaujímame sa o nich, pomáhame iným, obvykle sa stretávame s priateľskými odozvami.

Tak, ako je treba starať sa o naše vzťahy s inými ľuďmi, je treba starať sa aj sám o seba. Kedy ste naposledy dali darček svojej partnerke (partnerovi). Svojim príbuzným, či priateľom? A kedy ste dali naposledy darček sami sebe?

Neviete si rýchlo spomenúť, kedy to bolo? Bol to nový mobil na Vianoce? Víkendová lyžovačka? Alebo ten chutný zákusok hneď poobede? Môže to byť aj maličkosť, ktorá Vás dnes potešila, len ste si to neuvedomili.

Na obdarovávaní samého seba je zaujímavé, že tento darček nezávisí od nikoho iného, iba od nás samých. Na nás záleží, kedy a čo si podarujeme a či si ten darček vôbec uvedomíme. Je to v našich rukách.
 
Alexander Birčák
S pozdravom,
 

 
RNDr. Alexander Birčák
Konateľ spoločnosti a lektor
Albisa s.r.o.
 
Mob: +421 904 864 912
 
PS 1: Ak si chcete podarovať niečo užitočné, príďte na moje školenie Čo robia úspešní, aby boli úspešní? vo štvrtok 11.4.2013 do Bratislavy.
 

PS 2: Ak si chcete podarovať niečo menšie a rýchlejšie, objednajte si knihu Příručka úspěšných.
 
Bezplatnú e-ukážku z knihy si stiahnite tu…

Papierovú knihu si kúpte tu… AKCIA 1+1 ZDARMA!

 

Zanechaj komentár