Čo musia ľudia zažiť, aby zmenili svoje návyky?

Viete, koľko chorých ľudí zmení svoje škodlivé návyky, keď im lekár oznámi, že ich inak čaká smrť?
???
– Jeden zo siedmich (14 %)*
 
Napadlo Vás niekedy, čo donúti človeka, aby zmenil svoje návyky? Čo spôsobí, že si prestane ničiť zdravie, vzťahy, kariéru? Že sa začne správať rozumne, že začne pracovať na svojom osobnom rozvoji?
 
Odpoveď sa skrýva v ľudskom spôsobe spracovania problémov. Psychológovia popisujú päť etáp spracovania problému:
 
1. IGNORÁCIA.
2. HNEV.
3. VYJEDNÁVANIE.
4. SMÚTOK.
5. ZMIERENIE.

 

1. IGNORÁCIA PROBLÉMU

znamená, že sa tvárime, že žiaden problém neexistuje.

Ak žiaden problém neexistuje, tak nie je čo riešiť. Nevidieť problém je veľmi pohodlné.
 
Je to súčasne i spôsob riešenia problému: Veľa problémov totiž samo od seba „vyhnije“, alebo sa časom ukáže, že to problém vôbec nebol. Alebo ho vyrieši niekto iný.
 
Konateľ jednej spoločnosti mi raz povedal, že v práci zásadne rieši problémy až po týždni. Do týždňa polovica problémov prestane existovať, takže potom rieši iba tú druhú polovicu.
Je to dobrá stratégia, len pri tom potrebujeme radar na katastrofy, aby sme vedeli odlíšiť, aký problém nestrpí týždňový odklad.
 
Viete, ako dlho sa človek tvári, že žiaden problém neexistuje?
???
– Až kým kalich jeho trpezlivosti nepretečie. Až kým nevybuchne. Potom na scénu prichádza:
 

2. HNEV.

Emócia hnev sa dá kyberneticky popísať ako príkaz: „TY prestaň robiť to, čo robíš!“ („TY sa musíš zmeniť!“, „TÁ VEC sa musí zmeniť!“)
 
Ak sa človek nahnevá, súčasne tým prizná, že problém existuje.
 
Hnev je emócia, ktorá človeku dodáva energiu. Vystihuje to aj slovný zvrat „Zodvihlo ho od hnevu na stoličke“.
 
Ak sa nahneváme na iných ľudí (veci), často sa stane, že náš povel bude vyslyšaný a tí ľudia (veci) sa skutočne zmenia. Otázkou zostáva, či sa zmenia podľa nášho priania. Často sa totiž stane, že dotyčný človek sa napriek nášmu hnevu podľa nášho priania nezmení. Skôr naopak, utvrdí sa v svojej pôvodnej predstave, ako veci majú vyzerať. Alebo začne robiť ešte o veľa horšie veci.
 
Ak si v etape hnevu vôbec kladieme nejakú otázku, tak je to otázka: „Čo mám urobiť, aby som zmenil dotyčného človeka (vec)?“ Je to stále o tom istom – chceme zmeniť dotyčného človeka (vec).
 
Ak budeme pokračovať v našom hneve (prikazovaní „Ty sa musíš zmeniť!“) a dotyčný bude zotrvávať pri svojej predstave, skôr alebo neskôr sa dopracujeme do stavu: NEMÁ ZMYSEL TOHO ČLOVEKA (VEC) MENIŤ. To je definícia štvrtej etapy spracovania problému:
 

4. SMÚTOK.

V tejto etape si hovoríme – nemá zmysel dotyčnému čokoľvek hovoriť, je to stále rovnaké, (je to čím ďalej horšie). Ako keby ma dotyčný vôbec nepočúval. S tým človekom (vecou) sa nedá pohnúť.
 
Emócia SMÚTOK človeku energiu odčerpáva. To nás donúti prestať meniť dotyčného človeka (vec). Nemá to zmysel, nikam to nevedie. Vystihuje to slovný zvrat „Sedel zvädnutý na stoličke.“
 
Smútkom človek priznáva neúspech svojej snahy zmeniť dotyčného človeka (vec). Odolnejší jedinci sa však čochvíľa oklepú a začnú nový pokus o zmenu dotyčného človeka. Z diaľky to potom vyzerá, že sa u nás striedajú obdobia hnevu s obdobiami smútku (apatie).
 
Čím väčšie úsilie zmeniť iných ľudí (veci), tým hlbšia priepasť, do ktorej človek v prípade neúspechu padne. Kým ale človek nepadne až na samé dno, obvykle nemá dôvod zamyslieť sa nad svojim správaním. Nemá dôvod rozmýšľať nad zmenou.
 
Neúspech našej snahy zmeniť iných ľudí (veci) a s tým spojený pokles energie vytvorí priaznivé podmienky, aby sme začali uvažovať o zmene svojich návykov.
 
Ako to všetko obvykle končí? Ako vždy máme tri možnosti:
a. Začneme problém znova ignorovať – prejdeme od HNEVU späť k IGNORÁCII. Keď nevidíme problém, nemáme čo riešiť. Pasívne sme zmenili sami seba – je to pohodlné, lebo pri tom netreba rozmýšľať. Stačí nevidieť. Takéto riešenie problému je často spojené aj s fyzickým zhoršením zraku riešiteľa problému.
 
b. Dopracujeme sa do piatej etapy ZMIERENIE. Pasívne sme zmenili sami seba – problém berieme na vedomie, ale vedome sme sa rozhodli nič s tým ďalej nerobiť. Ani tu netreba rozmýšľať, stačí si povedať: „S tým sa nedá nič robiť.“
 
c. Otvoríme sa pre tretiu etapu – VYJEDNÁVANIE. Toto je aktívna zmena samého seba, pretože do vyjednávania potrebujeme zapojiť svoj rozum. A niektorí ľudia radšej vyskúšajú všetko iné, než by začali rozmýšľať.
 

5. ZMIERENIE.

V tejto etape človek začlení problematického človeka (vec) do svojej predstavy sveta s tým, že sa to nedá zmeniť. Je to tak a inak to ani nebude. Nemá zmysel s tým čokoľvek robiť, nemá zmysel pokúšať sa o zmenu.
 
V etape ZMIERENIA už problém neodčerpáva človeku toľko energie, ako v etape SMÚTKU. Je to zlé, ale dá sa s tým žiť.
 
Prečo nám problém v etape SMÚTKU už neodčerpáva toľko energie? Pretože sa nepokúšame veci zmeniť. Zmierili sme sa s tým.
 
V etape HNEVU nám problém energiu dodal. Ak príde úspech, energia sa nám znásobí. Ak príde neúspech, energia sa nám stratí, máme jej málo a sme na dne. Zmierení ľudia sa už do takých energetických dobrodružstiev nepúšťajú. Vedia, čo by ich čakalo na konci ďalšieho pokusu o zmenu, tak si to radšej „neškrabú“.
 
Človek so syndrómom vyhorenia začína v etape SMÚTKU a môže sa dopracovať až do etapy ZMIERENIA. Záleží na jeho ďalších rozhodnutiach, či sa z vyhorenia dostane ako úspešný, alebo ako zlomený človek.
 
Zostala nám ešte tretia etapa:
 

3. VYJEDNÁVANIE.

Nepochopenie tejto etapy spôsobuje ľuďom veľa nepríjemnosti a neúspechov. Mnohí ľudia si totiž myslia, že vyjednávanie je, keď na to, aby zmenili dotyčného človeka (vec), vyskúšajú inú fintu. Toto vyjednávanie rozhodne nie je.
 
Vyjednávanie je, keď začneme meniť toho človeka, nad ktorým máme najväčšiu kontrolu – SAMI SEBA. Nie nadarmo sa hovorí – zmeň sám seba a zmeníš celý svet!
 
Pri vyjednávaní si človek kladie Zázračnú otázku: Čo mám urobiť, aby sa problém vyriešil podľa môjho priania? (Ako sa mám zmeniť JA, aby sa problém vyriešil podľa môjho priania?) A mali by sme nájsť aspoň tri možnosti (riešenia), aby sme problém vyriešili úspešne.
 
Prečo práve tri možnosti?
???
To a veľa iného sa dozviete v knihe Príručka úspešných, ktorú nájdete v každom kníhkupectve:
 

Napísali o knihe:

Táto príručka nevyrieši problémy za nás. Je to ale kompas, ktorý nám pomôže zorientovať sa, nájsť a vybrať si to najlepšie riešenie.
JUDr. Martin Miller – Maťašeje,
Generálny riaditeľ UPC BROADBAND SLOVAKIA.
Jasne, stručne a výstižne o sebakoučovaní. Na prečítanie stačí niekoľko desiatok minút. Pre mnohých môže byť táto minibiblia sebakoučoavnia užitočným spoločníkom.
PhDr. Jiří Zíka,
Klinický psychológ – hypnoterapeut a lektor neurolingvistického programovania.

Dobre napísané, zrozumiteľné príklady, prekvapujúce postrehy o tom, ako fungujú naše emócie pri riešení problémov. Stálo to za to.
Juraj

 
Bezplatnú e-ukážku z knihy si stiahnite tu…
 
Papierovú knihu si objednajte tu… AKCIA 1+1 ZDARMA!

 
Tak sme sa dostali k odpovedi na otázku:

ČO MUSIA ĽUDIA ZAŽIŤ, ABY ZMENILI SVOJE NÁVYKY?

a. Ľudia musia zažiť HNEV. Prečo to neskúsiť? Veď často to funguje. Až na prípady, kedy to nefunguje. Potom:
 
b. Ľudia musia zažiť SMÚTOK. To je stav, kedy si hovoríme: Nemá zmysel čokoľvek robiť. Zostanem radšej v posteli.
 
Bez prežitia smútku nemá človek pádny dôvod, aby na sebe niečo zmenil, aby sa začal správať rozumne. Po zažití smútku máme dobrý dôvod začať meniť svoje návyky procesom, ktorý sa volá:
 
c. VYJEDNÁVANIE. Ak sa Vám zdá, že sa po zažití SMÚTKU automaticky dostanete do etapy VYJEDNÁVANIE, nie je to také jednoduché. Väčšina ľudí skončí v ZMIERENÍ, alebo v stave TLEJÚCEHO HNEVU. Existujú totiž psychické prekážky, ktoré nám bránia pristúpiť k skutočnému vyjednávaniu. Prekážky, ktoré nám bránia zmeniť svoje návyky a byť úspešnými.
 

A o tých prekážkach si povieme nabudúce.

 

S pozdravom

RNDr. Alexander Birčák
Konateľ spoločnosti a lektor

Albisa s.r.o.
Mob.: +421 904 864 912
 

PS. 1.: Ak poznáte niekoho, koho by mohla táto téma zaujímať, prepošlite mu prosím tento email.

 

PS. 2.: Termíny našich otvorených školení do konca roka 2012:

Bratislava Hotel Barónka

Názov školenia Termín Cena €/os.
. Ako riešiť konflikty … ut. 20.11. – st.21.11.2012 440,-
. Ako viesť ľudí – leadership … št. 22.11.- pia.23.11.2012 440,-
. Aktivizácia podvedomia pre osobný rast a úspech … ut.27.11.- st. 28.11.2012. 440,-

 

Vysoké Tatry

Názov školenia Termín Cena €/os.
. Rozum a intuícia v podnikaní … utorok 4.12.2012 220,-
. Motivácia ľudí … streda 5.12.2012 220,-
. Emočná inteligencia pre úspech v obchodovaní … piatok 7.12.2012, 220,-

 

Praha 6, Fortuna-West Hotel

Názov školenia Termín Cena €/os.
. Aktivizácia podvedomia pre osobný rast a úspech … št. 15.11.- pia. 16.11.2012 440,-

* Prednáška Lukáša Bajtoša na Salóne ďalšieho vzdelávania, 24.10.2012, Bratislava.

Zanechaj komentár