Emočný kód Dr. Bradley Nelson a terapia

Človek niekedy v práci, či osobnom živote zažije šokujúce udalosti – napríklad prepustenie z práce, šikanu od nadriadeného, kolegu, či podriadeného, prevzatie firmy inou spoločnosťou, organizačná zmena a pod.

Pri takých šokujúcich udalostiach sa môžu u človeka vytvoriť emočné bloky, ktoré spôsobia nespavosť, úzkosť, depresiu, psychosomatické problémy, alebo aj vyhorenie.

Ak Vás zaujíma, ako také emočné bloky spracovať a uvoľniť, prečítajte si moju recenziu na knihu Emočný kód od Dr. Bradleyho Nelsona

Dr. Bradley Nelson v knihe Emočný kód zaujímavo a zrozumiteľne popisuje, ako vznikajú emočné bloky (uviaznuté emócie), keď zažijeme v živote nejakú šokujúcu udalosť. A tiež ako tie bloky ovplyvňujú naše fyzické i psychické zdravie, naše vzťahy i prácu a zarábanie peňazí.

Emočný indikátor

Kniha Emočný kód

Moja skúsenosť pri hľadaní a uvoľňovaní emočných blokov je taká, že tieto emočné bloky môžeme „zdediť“ aj po svojich predkoch, alebo blízkych ľuďoch. Psychológovia tomu hovoria „Trauma druhej generácie“.

Tú prvý krát popísali u bývalých väzňov koncentračných táborov. Ich deti, alebo vnuci prežívali podobné psychické i fyzické problémy, ako prežívali oni, aj napriek tomu, že bývalí väzni s deťmi, či vnukmi nikdy nehovorili o tom, čo zažili v koncentračnom tábore.

Jedna moja klientka prišla s tým, že trpí nočnými morami. V jej živote sa nič dramatické nedialo – s manželom bola pohoda, s deťmi bola pohoda, v práci bola pohoda. Akurát mala tie nočné mory.

Pomocou svalového testu som nameral, že tie nočné mory súvisia s nejakým ohrozením života u niekoho zo strany jej mamy. Opýtal som sa jej, či niekto zo strany jej mamy zomrel tragickou smrťou. Klientka odpovedala, že áno, že syn jej prababky sa ako 5 ročný utopil v žumpe na záhrade.

Svalový test potvrdil, že jej nočné mory súvisia so smrťou jej prastrýka. Po uvoľnení emočných blokov sa jej uľavilo.

Na konci konzultácie sa ma pýtala, s čím súviseli tie nočné mory. Povedal som jej, že s tragickou smrťou jej prastrýka. Ona na to povedala, že jej bolo divné, prečo sú tie nočné mory stále o záchodoch…

Keď nám naši príbuzní rozprávajú extrémne historky o našich predkoch, často nám s tým príbehom odovzdávajú aj emočné bloky.
 

V knihe je dobre popísaný spôsob, ako môžeme pomenovať naše uviaznuté emócie pomocou svalového testu.

Emočný indikátor

Emočný indikátor

Ja pri emočnom odblokovaní tiež používam svalový test – pomocou emočného indikátora (virgule). Nepotrebujem sa pri tom dotýkať ruky klienta a dá sa to robiť aj pri konzultáciách na diaľku. Možno preto mám teraz asi 95% klientov online.
Niekedy používam aj svalový test s nakláňaním klienta dopredu / dozadu, ak mám pocit, že to klientovi lepšie pomôže zorientovať sa v situácii.

Dr. Nelson v knihe tiež uvádza tabuľku, pomocou ktorej si môžeme pomenovať uviaznuté emócie. Ja pri pomenovávaní emočných blokov používam tiež svoju tabuľku s emóciami, javmi a činnosťami, ktorú som si počas svojej praxe vytvoril.
 

V knihe je tiež popísaný spôsob, ako uvoľniť emočné bloky – pomocou pohybu magnetu, alebo iba ruky – pohybom od stredu čela cez temeno, alebo od krčnej časti chrbtice ku kostrči.

Ja používam ukončujúcu mentálnu techniku založenú na prosbe o odpustenie. Pomocou emočného indikátora pomenujem, aké emočné bloky spôsobujú klientove problémy, potom klienta poprosím, aby sa postavil čelom k stene a použijem ukončujúcu techniku.

Klienti pri tom mávajú rôzne pocity po tele, čo signalizuje, že emočný blok sa uvoľňuje.
 

Zaujímavé bolo dočítať sa v knihe o „srdcovej hradbe“. Trochu mi to pripomína emočný blok, aby sa klientovi nedalo pomôcť.

Ten emočný blok sa obvykle nedá odhaliť svalovým testom, pretože keď ho niekto má, tak keby ste ho pomenovali, tak už tomu klientovi pomôžete. Ja ten emočný blok odhaľujem skôr dedukciou, keď mi svalový test ukáže, že žiadny z troch spôsobov uvoľnenia uviaznutých emócií nemôžem použiť.

Potom sa nepýtam, či tam ten blok je, ale rovno ho začnem merať a uvoľňovať. A keď má pri tom klient pocity uvoľnenia, tak to znamená, že ten blok je uvoľnený.
 

Čo knihe Emočný kód chýba

Keď pomáham klientom vyriešiť ich problémy s psychickým či fyzickým zdravím, vzťahmi či prácou, tak sa pomocou svalového testu pýtam, ktorý typ psychického bloku je treba začať uvoľňovať ako prvý.

Sú totiž tri typy psychických blokov:
1. Informačné bloky
2. Predsudkové bloky
3. Emočné bloky
 

1. Informačné bloky spočívajú v tom, že neviete, ako daná vec funguje a neviete ju ovplyvňovať. To vás privádza do veľkého stresu a môže to viesť aj k úplnému vyhoreniu.

Ak napríklad mladej matke v dvoch rokoch začne dieťa na všetko hovoriť Nie, môže ju to veľmi rozrušiť, môže začať prežívať úzkosti, depresie z toho, že je zlá matka. Keď jej detská psychologička povie, že to je normálne, že to je iba prvé obdobie detského vzdoru, matka sa upokojí. Stačilo dodať informáciu, ako to funguje.

2. Predsudkové bloky, alebo obmedzujúce presvedčenia sú presvedčenia, ktoré vás vždy dostanú v živote tam, kde sa vám to nepáči. S negatívnymi emóciami, ktoré sa vám nepáčia. Tieto bloky sú uložené v našom vedomí a vieme sa na nich pohodlne opýtať slovami.

Ak si nejaká žena myslí, že všetci chlapi sú alkoholici, akých chlapov bude stretávať? Alkoholikov! A ak niekto nie je alkoholik, tak si z jeho správania vtrhne detail, ktorým si potvrdí svoj predsudok, že to je alkoholik.

Predsudkové bloky sa prejavujú tiež ako negatívne emócie: Hnev, Strach, Ľútosť, Vina, Hanba a pod. V takom prípade je treba použiť špeciálnu techniku, ktorou klient prevezme zodpovednosť za to, aby sa mu v živote už neopakovali šokujúce veci, ktoré v ňom vyvolávajú tie negatívne emócie.

3. Emočné bloky sú negatívne emócie, ktoré človeku uviaznu v podvedomí, keď zažije nejakú šokujúcu udalosť. Alebo môže tie emočné bloky prevziať, zdediť od iných ľudí.

Ako vznikajú emočné bloky, ako ich pomenovať a uvoľniť skvelo popisuje kniha Emočný kód. Táto kniha ale vôbec nepopisuje, že existujú aj informačné a predsudkové bloky. Aspoň ja som to tam nenašiel a je to veľmi dôležité.

Ak uvoľníte iba emočný blok a neuvoľníte informačný a predsudkový blok, ktorý s tým súvisí, tak sa klientovi síce uľaví, ale nie na dlho. Keď sa znova dostane do situácie, ktorá mu pripomenie tú šokujúcu situáciu, tak kvôli informačným / predsudkovým blokom si ten emočný blok vytvorí naspäť.

To je dôvod, prečo emočné odblokovanie niekedy nefunguje.
 

plán

.

Všeobecne si myslím, že kniha Bradleyho Nelsona Emočný kód je skvelá kniha. Je potešujúce zistiť, že niekto to vidí s emočnými blokmi podobne, ako to vidím ja. Ak sa chcete vzdelávať v tom, ako vznikajú emočné bloky a ako ich uvoľniť, tak by som ju zaradil medzi povinné čítanie.
 

Ak si chcete prečítať viac o tom, ako robím emočné odblokovanie ja, kliknite tu >>>
 

Ak sa chcete naučiť jednoduchšie techniky uvoľnenia stresu a emočných blokov, prečítajte si viac o školení Pracovná psychohygiena tu >>>
 

 

plán

.

Ak sa chcete naučiť techniky na uvoľnenie emočných blokov pomocou svalového testu (indikátora), prečítajte si viac o školení Kurz Emočného odblokovania >>>