Vodcovstvo: Čím väčšia obeť, tým lepšie výsledky?

Vodcovstvo: Čím väčšia obeť, tým lepšie výsledky?

Film „Všetky moje deti“ rozpráva príbeh neobvyklého vodcu – farára Mariána Kuffu, ktorý pomáha prepusteným väzňom, narkomanom, prostitútkam, bezdomovcom a Rómom v osadách.
 
Prečo Marián Kuffa pomáha práve týmto ľuďom? Je horolezec a pred dvadsiatimi rokmi, pri výstupe na Gerlachovský štít sa pod ním odtrhol kus skaly. Len zázrakom prežil pád do priepasti. Po tomto zážitku sa rozhodol zasvätiť svoj život Bohu tým, že bude pomáhať ľuďom, ktorí to potrebujú najviac. Preto už 20 rokov pomáha ľuďom v núdzi pod heslom Láska a obeta.
 
Vo filme sa farár Kuffa javí ako typ vodcu, tzv. „muž činu“.
Pre takých vodcov je charakteristické, že sa nezdržiavajú dlhým filozofovaním, ani výpočtami a analýzami. Radšej vyrazia do terénu a na mieste riadia činnosti, prípadne aj sami chytia do rúk lopatu.
 
Tento typ vodcovstva prináša konkrétne výsledky – farár Kuffa stovkám ľudí v núdzi pomohol zlepšiť svoj život. Na druhej strane má tento typ vodcovstva aj svoje obmedzenia.

 

Predstavte si: Keby sa farár Kuffa obetoval ešte viac, pomohol by väčšiemu počtu ľudí v núdzi?

Keby sa farár Kuffa obetoval ešte viac, získal by tak nasledovníkov, ktorí by mu pomohli s prácou pre ďalších ľudí v núdzi? Nemyslím si to, vo filme vyzeral ako človek, ktorý už teraz funguje na 110%.
 

Práve toto sú obmedzenia jeho typu vodcovstva. Vyhranený „Muž činu“ obvykle nevytvára riadiace štruktúry a nedeleguje činnosti na iných ľudí. Rád sa zúčastňuje akcie, prípadne rád robí veci sám. Preto je obmedzené množstvo ľudí v núdzi, ktorým dokáže farár Kuffa dnes pomôcť.

„Muž činu“ si obvykle nevychováva samostatných nasledovníkov, ktorí by boli schopní rozbehnúť podobnú formu pomoci na iných miestach.
 

Ak by chcel farár Kuffa napríklad zdesaťnásobiť počet ľudí, ktorým pomáha, potreboval by rozvinúť aj iné typy vodcovstva – a to „vizionára“ a „analytika“.

Typ vodcu „analytik“ trávi dlhé hodiny nad číslami a schémami,
má zmysel pre detail. Dokáže naplánovať pracovnú náplň pre celý regiment ľudí.

„Vizionár“ sa analýzami nezdržiava, vykreslí svojim ľuďom krajšiu budúcnosť, nadchne ich a nabudí k činom. Niekedy vytvorí víziu aj pre ľudí, ktorí o to veľmi nestoja. Tvorbou vízií pre seba aj pre iných ľudí ale dokáže vychovať veľa nasledovníkov.
 

Každý človek môže rôzne typy vodcu v sebe rozvinúť.
Alebo sa spojiť s ľuďmi, ktorí majú rozvinuté typy vodcu, ktoré jemu chýbajú. Alebo môže nechať veci tak, ako sú, ak mu vyhovuje život, ktorý žije.
 

Chcete sa dozvedieť viac o vodcovstve? Príďte na moje školenie:

Ako viesť ľudí s nadhľadom – LEADERSHIP

ktoré sa koná:

Praha, št. 27.11. – pia. 28.11.2014,
Čítajte viac >>>

 

 

Alexander BirčákPrajem Vám úspešný deň.
 
RNDr. Alexander Birčák
Doktor motivácie, ktorý pomáha šéfom motivovať nemotivovateľných ľudí.
 
Albisa s.r.o.
Mob: +421 904 864 912
 

Zanechaj komentár