Ktorý typ manažérskej psychológie využívate?

Ktorý typ manažérskej psychológie využívate?

Viesť ľudí a dosahovať s nimi výsledky je veľmi náročná práca. Každý zamestnanec je iný – to, čo platí na jedného, neplatí na druhého.
 
Manažérska psychológia pomáha šéfom vyznať sa vo svojich ľuďoch a dosahovať skvelé výsledky. Vo svojej praxi som sa stretol s tromi prístupmi k manažérskej psychológii:

 

women

.

1. Intuitívna psychológia. Ak je šéf prirodzený talent na komunikáciu, tak podvedome prispôsobuje svoje jednanie osobnosti zamestnanca. Takí šéfovia sa obvykle o manažérsku psychológiu nezaujímajú, pretože nemajú takú potrebu. Oni to proste žijú.
 
2. Typológia (obchodnícka psychológia). Využíva sa pri obchodovaní, aj pri vedení ľudí. Človeka si podľa určitých príznakov priradíme k niektorému zo 4 osobnostných typov, „zaškatuľkujeme“ ho. A potom s ním jednáme podľa toho, čo je pre ten typ osobnosti dôležité.

Takýto prístup je dosť zjednodušený, ale veľmi praktický. Šéf neskúma, prečo sa zamestnanec prejavuje tak, ako sa prejavuje. Zaujíma ho iba to, aké gombíky má stlačiť, aby zamestnanec (klient) urobil to, čo šéf (obchodník) potrebuje.

Tento prístup je rýchly, efektívny, ale často nepresný – niekedy s vodou z vaničky vylejeme aj dieťa.
 
3. Osobnostné portrétovanie (rozvojová psychológia). Tento prístup sa využíva pri rozvoji potenciálu zamestnancov.
Ľudia sa „neškatuľkujú“ na 4 typy osobnosti, ale skúma sa ich 24 osobnostných rysov. Pri tom sa pomenujú silné i slabé stránky osobnosti a súčasne sa pomenuje, akým iným rysom osobnosti by sa dalo určitú slabú stránku osobnosti prekonať.

Tento prístup je časovo náročnejší, vedie však k hlbokému porozumeniu samému sebe, i svojim podriadeným a kolegom. Vďaka tomu sa zlepšuje komunikácia v tíme a celkové pracovné výsledky.
 

A čo Vy, ktorý typ manažérskej psychológie využívate? Podeľte sa s nami v komentároch pod článkom.

Ak sa chcete zdokonaliť v manažérskej psychológii, ponúkam Vám tieto školenia:
 

Ak Vás zaujíma „typológia (obchodnícka psychológia)“, príďte na školenie Motivácia, Leadership a Asertivita , ktoré sa koná:
 
Praha, utorok 13.11.2018.

Bratislava, streda 14.11.2018.

Košice, štvrtok 15.11.2018.

 
Prihláste sa na školenie tu >>>

 

Ak Vás zaujíma „osobnostné portrétovanie“, príďte na workshop – ochutnávku psychometrie Lumina Learning, ktorá sa koná:
 
Košice, piatok 09.11.2018

Bratislava, termín určíme neskôr.

Praha, termín určíme neskôr.

 
Prihláste sa na workshop tu >>>
 
 

Alexander Birčák

Prajem Vám úspešný deň.
S pozdravom,

 
RNDr. Alexander Birčák
Manažérsky kouč a školiteľ.

Albisa s.r.o.
 

Zanechaj komentár