Bol som asi na 50 školeniach. Toto je najlepšie z nich.

Bol som asi na 50 školeniach. Toto je najlepšie z nich.

Na konci každého školenia vyzvem účastníkov, aby mi dali spätnú väzbu na to školenie. Milan, zamračený mohutný štyridsiatnik s neskrotnou hrivou, sedel obidva dni v poslednom rade a do cvičení sa zapájal, až keď som ho vyzval. Preto som od neho očakával skôr kritické slová.

Milan ma ale prekvapil. Povedal: „Bol som už asi na 50 školeniach. Toto je najlepšie z nich.“

Milanovo hodnotenie „Komunikačného a rozvojového workshopu Lumina Spark“ nie je ojedinelé. Drvivá väčšina účastníkov je z neho nadšená. Prečo?

 

Tento workshop absolvujú účastníci po tom, čo si vyplnili dotazník a získali svoj osobnostný portrét Lumina Spark >>>. Na workshope sa zoznamujú s tým, čo znamenajú jednotlivé osobnostné kvality a ako sa prejavujú u nich, aj u ich kolegov.

Peter je napríklad vždy veľmi nervózny a reaguje podráždene, keď niečo naruší jeho denný plán. Pavol zmenu denného plánu znáša s ľahkosťou. Obidvaja súhlasili so zverejnením ich osobnostných portrétov na workshope a tak sme v ich portrétoch hľadali odpoveď, prečo Peter a Pavol reagujú tak odlišne na zmenu denného plánu.
 

skolenie

.

Ukázalo sa, že Pavlova osobnosť je vyskladaná tak, že víta zmenu (je Inovatívny) a okrem toho rád pracuje neplánovanými spôsobmi (je Flexibilný).

Petrova osobnosť je vyskladaná tak, že je predovšetkým veľmi Opatrný voči zmene a rád pracuje naplánovaným spôsobom (je Štruktúrovaný).

Pre ich šéfa z toho vyplýva, že ak v práci potrebuje riešiť nejakú kalamitu a môže si vybrať, koho tým poverí, tak vhodnejšou osobou je Pavol. Ten to zvládne ľavou zadnou a bude pri tom s ľahkosťou improvizovať.

Petra by taká úloha psychicky rozhodila a nebol by schopný podať potrebný výkon. Ak chcem, aby bol Peter schopný zvládať určitú krízovú situáciu, tak mu musím dať čas, aby si pripravil plán, ako ju bude riešiť. A bolo by fajn, keby si to aspoň raz skúsil na nečisto. Potom pre neho nebude taký stres riešiť kalamitu, pretože bude mať plán, ako na to. A aj tak od neho nemôžeme očakávať nejakú veľkú improvizáciu.

Naopak Petra je dobré poveriť prácou, pri ktorej sa vyžaduje presnosť a dodržiavanie plánu. To podporuje aj jeho osobnostná kvalita Rozvážnosť, čo v praxi znamená zodpovednosť voči záväzkom.
 

Na praktických cvičeniach si tak účastníci, aj ich šéfovia uvedomia, že žiadna osobnostná kvalita nie je iba dobrá, alebo iba zlá. Vždy je tá kvalita na niečo dobrá a na niečo zlá. Dobrá spolupráca a efektívny tím vzniká, ak využívame u ľudí to, v čom sú dobrí a nenútime ich robiť to, na čo osobnostne nemajú predpoklady.

Preto je Komunikačný a rozvojový workshop Lumina Spark prvým krokom k zvýšeniu efektivity tímu. Po ňom nasleduje školenie „5 krokov k efektívnemu tímu“ >>>, kde sa rozoberajú ďalšie opatrenia, ako zvýšiť efektivitu tímu.
 

Chcete aj Vy zlepšiť spoluprácu vo svojom tíme? Príďte na ochutnávku workshopu Lumina Spark v Prahe 26.2., Bratislave 27.2. a v Košiciach 28.2. >>>
 
Viac o osobnostnom portréte Lumina Spark si prečítajte tu >>>
 
 
 
Alexander Birčák

Prajem Vám úspešný deň.
S pozdravom,

RNDr. Alexander Birčák
Kouč a školiteľ.
 

PS: V ten istý deň dopoludnia sa koná moje školenie „Motivácia, Leadership a Asertivita“ >>> Využite deň naplno a prihláste sa na obidve školenia.