Predsudkový blok

Predsudkový blok

Predsudkový blok (obmedzujúce presvedčenie) patrí k psychickým blokom, ktoré spôsobujú človekové problémy v práci, vo vzťahoch, alebo zdravotné problémy.
 

Človek si zjednodušuje život tak, že si na opakujúce sa úlohy vytvára šablóny, programy, ako postupovať, aby nemusel pri tom celú dobu premýšľať.

Príkladom je riadenie auta. Človeka to najprv veľmi zamestnáva, aby vedel, kedy stlačiť spojku, plyn, zaradiť rýchlosť, či pribrzdiť. S postupom času si vytvorí súbor šablón, ako šoférovať auto a potom to robí bez toho, aby nad tým rozmýšľal. Tieto šablóny nám život uľahčujú.
 

Niekedy sa stane, že si človek vytvorí, alebo prevezme šablónu, ktorá mu život neuľahčí, ale naopak skomplikuje.

Príklad:
Ak má žena predsudok, že všetci chlapi sú alkoholici, tak v živote bude stretávať samých alkoholikov. A aj keby stretla absolútneho abstinenta, tak si z jeho správania vytrhne niečo, čo jej predsudok potvrdí. Stačí, že sa dotyčný pozrie von oknom aby zistil, či vonku prší. Žena s predsudkom hneď spozornie: „Prečo sa pozerá von oknom? Veď tamtým smerom je krčma. Určite sa už nemôže dočkať, kedy sa pôjde napiť. Všetci sú alkoholici, aj tento je alkoholik, iba sa pretvaruje, že nie je.“
 
Ostránenie predsudkového bloku sa robí koučovaním.

Na odstránenie predsudkového bloku je treba priviesť klienta k pomenovaniu aspoň jedného prípadu, kedy daný predsudok nefungoval. V danom prípade je treba s klientkou pomenovať poznávacie príznaky toho, že muž je alkoholik, aj podľa čoho poznáme, že alkoholik nie je. Potom je treba, aby klientka pomenovala aspoň jedného muža vo svojom živote, ktorý mal poznávacie znamenia, že nie je alkoholik.
 

Viac sa o ostatných psychických blokoch dočítate tu >>>

Zanechaj komentár