Naša firma je snáď prekliata, povedal riaditeľ.

Naša firma je snáď prekliata, povedal riaditeľ.

Možno ste v osobnom, alebo pracovnom živote zažili situácie, keď sa na vás valila jedna pohroma za druhou a vy ste nevedeli, ako to zastaviť. Poverčiví ľudia to pripisujú prekliatiu, racionálni ľudia sa snažia nájsť racionálne vysvetlenie situácie a pragmatické východisko z nej.

Hlavným faktorom, ktorý ovplyvňuje výkon ľudí je stres. Ak sa človeku nečakane prestane dariť, je dobré pozrieť sa na to, čo predchádzalo zhoršeniu jeho výkonu. Aká šokujúca a stresujúca udalosť sa pred tým udiala. Takéto udalosti totiž zvyknú človeka zmanipulovať, alebo emočne zablokovať.

Ak je človek zmanipulovaný, alebo pod emočným stresom, často začne nevedomky robiť chybné kroky. Tie mu nakoniec spôsobia problémy, nepríjemnosti, alebo pokles jeho výkonu. Ak je vystresovanou osobou šéf, môže pod ťarchou svojho stresu vystresovať aj svojich podriadených. Vystresovaní ľudia potom robia chyby častejšie, ako ľudia v pohode. A ani si to neuvedomujú.
 

Začiatkom deväťdesiatych rokov som bol predsedom predstavenstva Sokolovských strojíren. Túto spoločnosť si v minulosti založila banská spoločnosť Sokolovská uhelná a.s., ako opravárenskú a servisnú spoločnosť na svoje ťažobné stroje. Obidve spoločnosti boli potom sprivatizované v kupónovej privatizácii.

Schôdzku predstavenstva sme mávali raz mesačne. Keď sme sa ako predstavenstvo po mesiaci znova stretli, generálny riaditeľ vyzeral ako zmoknuté kura. Privítal nás troma Jóbovkami: „Za uplynulý mesiac nás vykradli, horelo u nás a stratili sme nášho hlavného zákazníka – Sokolovskú uhelnú. Zákazku na servis a opravy ich ťažobných strojov získal nejaký majiteľ erotického salónu. To je náš koniec. Naša firma je snáď prekliata.“

 


Po schôdzke predstavenstva som oslovil generálneho riaditeľa s tým, že ak sa mu zdá naša spoločnosť „prekliata“, tak by sme ju mohli súkromne nechať „odkliať“, alebo „emočne odblokovať“. On súhlasil, aj keď tomu neprikladal veľký význam.
 

V tej dobe som mal už osobné skúsenosti s emočným odblokovaním. Môj kouč mi pomohol vyriešiť dlhodobý zdravotný problém, o ktorom lekári hovoril, že je lekársky neliečiteľný. A pomáhal mi aj pri riešení pracovných záležitostí. Preto som aj ja sám začal študovať, ako sa robí emočné odblokovanie.
 

Oslovil som svojho kouča so žiadosťou o „odblokovanie“ našej spoločnosti. Ten mi vyhovel a po odblokovaní mi povedal, že generálny riaditeľ bol skutočne emočne zablokovaný od nejakého bývalého vysoko postaveného manažéra.

O akého manažéra sa jedná som vedel, pretože generálny riaditeľ s ním mal dlhodobý a dramatický konflikt. Vôbec som sa nedivil, že ten konflikt u generálneho riaditeľa vyvolal taký obrovský stres, že ho to až emočne zablokovalo.

Na ďalšom stretnutí predstavenstva generálny riaditeľ hýril optimizmom. Zlé časy skončili a on vraj našiel spôsob, ako sa nechať zvoliť do dozornej rady Sokolovskej uhelnej spoločnosti. Tam bude môcť zabezpečiť, aby servisné práce pre ne vykonávala aj naďalej naša spoločnosť. A jeho plán mu potom skutočne vyšiel.
 

Toto je pekný príklad toho, akým spôsobom môže stres ovplyvniť život a výkon ľudí.

Každý z nás zažíva stres v nejakej podobe. Spôsobiť ho môžu:
– problémy v práci, či už sme zamestnancom, alebo šéfom,
– problémy vo vzťahoch s priateľmi a známymi, alebo v rodine,
– problémy pri prežívaní určitej životnej etapy.
 

Niektorí ľudia sú tak sústredení na výkon, že si svoj stres ani neuvedomujú. Iní ľudia si síce svoj stres uvedomujú, ale rôznymi spôsobmi ho potláčajú. Niektorí ľudia si svoj stres uvedomujú a hľadajú spôsoby, ako sa ho účinne zbaviť.

Dlhodobo hromadený stres vedie k rozvoju tzv. psychosomatických chorôb, k syndrómu vyhorenia, alebo rozvoju závislostí na rôznych návykových látkach – alkohol, cigarety, drogy, prejedanie sa a pod.

Stresom sú obzvlášť ohrození šéfovia, pretože majú v náplni práce zvládanie rôznych konfliktov. Pred konfliktami ale nie sú chránení ani radoví zamestnanci, podnikatelia, či ľudia bez zamestnania. Niektoré obzvlášť vypäté situácie môžu človeka emočne zablokovať. Človek sa vtedy cíti zle, prestane sa mu dariť a nevie sa pohnúť z miesta.
 

Ak aj vy máte pocit, že vám veci v práci, alebo osobnom živote bez zjavnej príčiny prestali fungovať, príčinou môže byť práve nadmerný stres. Zaujíma vás, nakoľko ste odolní voči stresujúcim udalostiam vo svojom okolí? Otestujte sa v krátkom dotazníku >>>.

 

Prajem Vám úspešný deň.

A. Birčák 2013 blog 2

S pozdravom,

RNDr. Alexander Birčák
Motivačný kouč a školiteľ.

(Bývalý riaditeľ marketingu Wüstenrotu v Prahe, predseda predstavenstva Sokolovských strojíren a tiež >>>.)

Albisa s.r.o.
Mob: +421 904 864 912

Zanechaj komentár