Kedy sú novoročné predsavzatia škodlivé?

Kedy sú novoročné predsavzatia škodlivé?

Väčšina aktívnych ľudí dnes čelí nadmernému stresu, ktorý zhoršuje našu výkonnosť, zdravotný stav i vzťahy s inými ľuďmi. Naše novoročné predsavzatia sú určené na zmenu nášho života k lepšiemu. Po počiatočnom nadšení sa ale môžu stať zdrojom ďalšej frustrácie, ktorá náš negatívny stres ešte viac zhorší.

Znamená to, že by sme si nemali dávať žiadne novoročné predsavzatia? Nie. Skôr by sme mali pri ich stanovovaní viac využívať srdce i rozum a menej svoje ego.

Ako sa vyhnúť frustrácii z nesplnených novoročných predsavzatí a zmeniť v tomto roku svoj život a prácu k lepšiemu?

V tejto súvislosti ma zaujala rada zenového majstra Lea Babauty – skúste sa tento rok nerozptyľovať do šírky, ale ísť do hĺbky.

 

Planovanie

.

Čo to znamená, neísť do šírky, ale do hĺbky? Čo to znamená „Hĺbkový rok“?

Žijeme vo svete preplnenom rôznymi príležitosťami a lákadlami. Stále dôležitejšou sa stáva nová zručnosť – zručnosť odolávať rôznym pokušeniam.

Ísť do šírky znamená pokračovať v behu škrečka v kolotoči a hromadiť doma i v práci ďalšie a ďalšie tovary, pôžitky, produkty a trofeje. Podľahnúť dojmu, že práve ďalší zakúpený produkt nás urobí konečne šťastnými.

Ísť do hĺbky znamená vychádzať z predpokladu, že už teraz máme všetko potrebné ku šťastiu a spokojnosti. Pravda okrem predmetov dennej spotreby. Čo to znamená v praxi?

 
Hĺbkový rok sa dá zhrnúť do 5 hlavných pravidiel:

1. Nekupujeme žiadne nové veci, (okrem tých absolútne nevyhnutných). Hľadáme hodnotu v tom, čo už máme. Obvykle všetko potrebné už aj tak máme.

2. Nezačíname s novými koníčkami, namiesto toho sa zdokonaľujeme v koníčkoch, ktoré už máme. (Vytiahneme zaprášenú gitaru namiesto toho, aby sme sa začali učiť hrať na klavíri. Obnovíme behávanie v prírode, namiesto pokusov začať chodiť do posilňovne.)

3. Nekupujeme si nové knihy. Určite máme doma aspoň 20 kníh, ktoré chceme prečítať, alebo znova prečítať, keď budeme mať čas. Ten čas budeme mať po celý tento rok, ak sa rozhodneme ísť do hĺbky.

4. Nekupujeme si nové videokurzy, dokončíme pozeranie drahého videokurzu, ktorý sme si kúpili pred 3 rokmi, aj keď sme nadšení novým videokurzom, na ktorý je naviac brutálna zľava.

5. Dokončíme rozpracované projekty a prestaneme koketovať s novými projektami. Dotiahneme do konca reorganizáciu tímu, dopíšeme knihu, vydáme konečne nový prospekt.

 

Nástrojom, ktorý nám pomáha odolať rôznym pokušeniam a zvýšiť svoju produktivitu sú obmedzenia, ktoré si sami zámerne vytvárame.

Ísť do hĺbky znamená vytvoriť si také obmedzenia.

Obmedzenia nás totiž nútia, aby sme si pri plánovaní vyberali s rozvahou. Nútia nás, aby sme zostali stáť, namiesto toho, aby sme bežali. Nútia nás ísť viac do hĺbky a lepšie využiť hodnotu toho, čo prežívame, čo vlastníme, čo robíme.

Skvelým manažérskym nástrojom, ako odolávať rôznym pokušeniam je Akčný plán (na podporu predaja, náboru nových ľudí, reorganizácie tímu a pod.)

Takýto projekt práve realizujeme s regionálnym riaditeľom Prvej stavebnej sporiteľne v Košiciach, Marekom Daridom. Prebieha na dvoch úrovniach – nábor nových obchodných zástupcov a využívanie nových technológií na podporu predaja.

 

Ak Vás zaujíma, Ako naštartovať seba a svojich ľudí >>> v novom roku, príďte na rovnomenné školenie, ktoré sa koná:

Praha, št. 1.3.2018,

Bratislava, št. 8.3.2018,

Košice, št. 15.3.2018. Čítajte viac tu >>>

 

Alexander Birčák

Prajem Vám úspešný deň.
S pozdravom,

RNDr. Alexander Birčák
Kouč a školiteľ.

Albisa s.r.o.
 

Zanechaj komentár